Kohout: Velvyslankyni při EU Vicenovou tato vláda neodvolá

- Aktuality autor: red

Současná úřednická vláda Jana Fischera nebude odvolávat českou velvyslankyni při EU Milenu Vicenovou. V Bruselu to v pondělí řekl ministr zahraničí Jan Kohout.

Jan Kohout nyní hodlá připravit plán střídání velvyslanců na vysokých postech. Rozhodovat o něm ale bude až kabinet, který vznikne po květnových volbách. Zda navrhne změnu i na postu v Bruselu, Kohout říci nechtěl. 

O tom, že Kohout chce současnou velvyslankyně při EU odvolat, informoval v minulých dnech týdeník Respekt. Ministr to nechtěl potvrdit, ale ani to nevyvrátil. Po setkání s Vicenovou v Bruselu pouze řekl, že spolu mají korektní dohodu, o jejíž podrobnostech ale nechtěl veřejně mluvit. 

Podotkl pouze, že hodlá připravit seznam pro personální změny na důležitých zahraničních postech, který předloží svému nástupci v příští vládě. "To jest, aby příští vláda o těchto postech rozhodla," dodal. 

Na dotaz, jestli se to bude týkat i české velvyslankyně při EU, jasně neodpověděl. "Prostě tato vláda paní velvyslankyni Vicenovou odvolávat nebude," prohlásil Kohout. Právě Kohouta Vicenová v Bruselu vystřídala na přelomu roku 2007 a 2008.

Tagy: Vláda EU Brusel

Zdroje: ČTK