´Klíče´ od pokoje mohou Strausse-Kahna zachránit i potopit

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Klíče od pokoje by podle deníku The New York Times (NYT) mohly skrývat důležité informace o případu šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna obviněného ze sexuálního útoku na pokojskou v newyorském hotelu Sofitel.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Díky kartě s magnetickým proužkem, která se v hotelech v USA téměř výhradně používá místo klíče, se totiž uchovávají údaje o tom, kdy se dveře do pokoje otevřely, ale i jak dlouho byly otevřené. 

Strauss-Kahn, který se měl stát socialistickým kandidátem na francouzského prezidenta, se v sobotu údajně pokusil pokojskou znásilnit, když přišla do jeho pokoje uklízet. Záznamy v elektronickém zámku pokojových dveří by nyní mohly ukázat přesný čas, kdy tam žena vstoupila. Měly by také obsahovat informace o tom, zda nechala dveře otevřené tak, jak je při úklidu zvykem.

Systém rozliší klíče hosta a pokojské

Stejně tak by mohly potvrdit či vyvrátit informaci, že šéf MMF pak dveře zavřel a ženu držel násilím ve svém pokoji. "Systém dokáže rozlišit mezi klíčem hosta a klíčem pokojské," podotýká Peter Krauss ze společnosti Plasticard Locktech International dodávající plastové klíče do hotelů. 

Pokud bude podle NYT obhajoba Strausse-Kahna tvrdit, že si sexuální styk na pokojské nevynutil násilím, ale že z její strany byl dobrovolný, bude případně muset vysvětlit, proč pokojská nechala zprvu dveře otevřené a kdy se přesně rozhodla, že "sex se Straussem-Kahnem bude lepší využití jejího času než výměna prostěradel". 

Pokojská přitom americkým vyšetřovatelům řekla, že na dveře pokoje šéfa MMF nejdříve zaklepala a pak se ohlásila jako pokojová služba. Když nedostala odpověď, otevřela svým klíčem dveře a nechala v nich stát úklidový vozík, takže zůstaly otevřené. Strauss-Kahn se pak na ni podle obžaloby vrhl poté, co nahý vyšel z koupelny, zamkl ji v pokoji a pak ji mimo jiné donutil k orálnímu sexu. 

Je to komplot, věří většina Francouzů

Nyní je šéf MMF ve vazbě na ostrově Rikers nedaleko newyorské městské části Queens. Jeho případ mezitím budí vášně na obou stranách Atlantiku. Francouzi podle průzkumu veřejného mínění mají za to, že se socialistický politik stal obětí komplotu. Filozof Bernard-Henri Lévy pak kritizoval údajně barbarské zacházení se zadrženým Straussem-Kahnem ze strany americké justice. 

Komentátorka deníku The New York Times Maureen Dowdová ale jeho kritiku odmítla s tím, že pokud má někdo nárok na sympatie, pak je to žena, která údajně byla obětí šéfa MMF. Dvaatřicetiletá pokojská podle ní unikla hrůzám ve své domovské Guinei a získala azyl v USA, kde již sedm let žije. Nyní se zřejmě stala obětí primitivního chování francouzského politika. 

"Vždy nás fascinuje rozpor tkvící v tom, že se kosmopolitní, vysoce postavení lidé mluvící několika jazyky dovedou chovat tak primitivně. Civilizace a morálka ale nemají nic společného se světaznalostí a společenským postavením," poznamenala Dowdová.

Tagy: skandál hotel MMF

Zdroje: ČTK