21. 10. 2010 11:10 - Aktuality
U hlavní severokorejské jaderné střelnice byla zaznamenána zvýšená aktivita, která může podle jihokorejského tisku svědčit o přípravách na novou podzemní jadernou zkoušku.
Informovala o tom ruská agentura ITAR-TASS s odvoláním na zprávu jihokorejského deníku Čoson Ilbo. Jihokorejské vedení nicméně popřelo, že by jaderný výbuch v dohledné době KLDR připravovala.
Podle listu, který se odvolává na nejmenovaný vládní zdroj, zaznamenala americká výzvědná družice neobvyklou aktivitu na severovýchodě KLDR nedaleko města Kildžu. Pchjongjang právě tady provedl své dva první jaderné testy v říjnu 2006 a květnu 2009.
Podzemní výbuch v šachtě?
Experti nevylučují, že se v oblasti hloubí šachta, která bude při podzemní zkoušce jaderné zbraně použita. K jejímu dokončení jsou údajně zapotřebí ještě tři měsíce.
Mluvčí jihokorejské vlády japonské agentuře Kjódó řekl, že v oblasti obce Kildžu se nachází řada jiných vojenských objektů a podezřelá aktivita může být spojena právě s nimi. O přípravě KLDR na novou jadernou zkoušku neexistují žádné konkrétní důkazy, řekl mluvčí.
Jižní Korea: Důkazy o snaze provést jaderný test nejsou
Rovněž mluvčí jihokorejského prezidenta Kim Hi-čong prohlásila, že ve zmíněné lokalitě je zaznamenáván přesun personálu i vozidel neustále již déle než rok. "Žádné konkrétní důkazy, že by se Severní Korea připravovala na třetí jaderný test, nebyly zjištěny."
Podle deníku je také možné, že KLDR provádí tyto aktivity s cílem, aby je USA i Jižní Korea zaznamenaly. Chce je pravděpodobně donutit, aby zmírnily tvrdou politiku vůči stalinistickému režimu, a vynutit si ústupky a materiální pomoc. List spekuluje i o tom, že test se připravuje kvůli upevnění vojenské zdatnosti v souvislosti s přechodem moci z nejvyššího vůdce Kim Čong-ila na jeho syna Kim Čong-una.
O přípravách na jaderný test pochybuje i odborník na KLDR Kim Jong-hjon ze soulské univerzity. Taková provokace "už by byla příliš" pro zbídačelou zemi, která potřebuje potravinovou i jinou pomoc.
18. 2. 2019 09:55 - Magazín - 0
Despotičtí vládci se internetu bojí jako čert kříže. Ke slovu se na něm totiž dostávají i ti, jejichž hlas by jinak nebyl slyšet. Sociální sítě se v tyranských režimech stávají významnou opoziční silou, proti níž se bojuje jen těžko. Pro Afriku to platí dvojnásob. více
17. 2. 2019 19:27 - Komentáře - 0
Je SPD největší obětí cílených útoků, nenávisti a agrese? Může být Tomio Okamura dobrým bojovníkem proti extremismu? A co na to Jaromír Balda? více
17. 2. 2019 16:35 - Aktuality - 0
Premiér Andrej Babiš ve svém hnutí ANO obhájil pozici předsedy. Přestože ale neměl protikandidáta, nedostal hlasy tak vysokého počtu delegátů jako na předchozích sněmech. Hlasovalo pro něj 206 z 238 přítomných delegátů, tedy 86,5 procenta. Křeslo prvního předsedy obhájil Jaroslav Faltýnek, který získal 190 hlasů od 237 přítomných delegátů, tedy zhruba 80 procent hlasů. Také neměl protikandidáta, protože oba konkurenti - středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál - z volby odstoupili. více
17. 2. 2019 13:44 - Magazín - 0
Optimismus prodlužuje život, zlepšuje zdravotní stav a pomáhá lidem posílit vztahy. Jenže co dělat, když je člověk od přírody pesimista? Podle vědců jde náš postoj ke světu změnit a v optimismu se vycvičit. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)