Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Klaus si to v dopise tvrdě vyřídil s Nečasovou ODS

Klaus si to v dopise tvrdě vyřídil s Nečasovou ODS
zdroj: Mediafax

Když nebude konzervativní ODS, tak kdo? Krajní pravice. To si myslí prezident Václav Klaus a svěřil to v dopise regionální radě ODS na Vysočině. Ta jediná totiž zatím oficiálně podpořila jeho názor, že politik konzervativní strany by neměl zaštiťovat pochod homosexuálů.

Poněkud obsáhleji a kontroverzněji tento názor nejprve prezentoval vicekancléř Petr Hájek. Homosexualitu označil za deviantní, ale co mu nejvíce vadilo, bylo, že akci podpořil primátor Prahy Bohuslav Svoboda. V tom ho podpořil i prezident, zvedla se proti němu ale vlna nesouhlasu. A to i z domovské ODS, kterou Klaus zakládal.

Regionální rada ODS na Vysočině ale prezidenta podpořila. 

"My, členové regionální rady ODS Vysočina a zejména členové politické strany ODS, která obhajuje konzervativní hodnoty ve společnosti, považujeme za nutné vyjádřit politování nad skutečností, že primátor hl. města Praha doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. - čelný člen ODS - převzal záštitu nad akcí ´Prague Pride´, jejíž smysl a cíle považujeme z hlediska principů, kterým věříme, za kontroverzní," napsal do souhlasného dopisu, o kterém jako první informovaly ParlamentníListy.cz, předseda krajské ODS a europoslanec Ivo Strejček.

Klaus: Jsem rád, že nemlčíte

"Vážený pane předsedo, moc Vám děkuji za zaslaný text prohlášení členů Regionální rady Vysočina," odepsal podle serveru Prvnizpravy.cz Strejčkovi prezident. "Jsem rád, že  se také v tomto směru ozvala alespoň část ODS, zatímco vedení ODS - pro mě naprosto nepochopitelně - mlčí."

Hejtman má radost. Důvod? Prezident

Sám Strejček má z Klausovy reakce radost. "Vlídný email od pana prezidenta, který jsme obdrželi už asi dvě hodiny od vydání prohlášení, nás velmi potěšil," uvedl pro ParlamentníListy.cz europoslanec a krajský stranický šéf s tím, že si váží podpory hlavy státu.

Primátor nepoleví, premiér velmi opatrný

Ani ostré prohlášení ze strany ODS a Hradu ale podle něho primátora v jeho záměru nezviklá. "Nemyslím si, že by po tom všem pan primátor Svoboda svůj postoj změnil," dodal pro redakci.

Konflikt v ODS je patrný i z dalších indicií. Sám premiér Petr Nečas totiž Klausovo odsouzení podpory pochodu v rámci Prague Pride nepodpořil. 

"Celý spor kolem akce Prague Pride považuji za zbytečně zdramatizovaný, zveličený a hysterický. Je klasickým projevem okurkové sezóny. Vyzývám všechny strany, aby zanechaly přehnaně ostrých vyjádření, která jen zbytečně vyhrocují situaci," uvedl premiér v prohlášení učiněném po návratu z dovolené.

Zakladatel a dlouholetý předseda ODS Václav Klaus odešel z čela strany v roce 2002. O šest let později se v důsledku svého nesouhlasu se směrem, který v partaji nastavil Mirek Topolánek, zřekl Klaus titulu čestného předsedy ODS.