Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Kalousek nechává lidi vydělat. Kupte si dluhopisy

Kalousek nechává lidi vydělat. Kupte si dluhopisy
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Ministr financí Miroslav Kalousek chystá novinku. Vládou ve středu prošel jeho záměr na vydání státních dluhopisů dostupných i pro „drobné" zájemce. Ekonom společnosti Next finance Vladimír Pikora ve velký zájem o dluhopisy nevěří, lidé prý ztrácí ve stát důvěru. To expolitici ekonomové jsou přesvědčeni, že záměr státu klapne a zájemci budou.

Možná už v listopadu vydá Kalouskovo ministerstvo dluhopisy, které svojí nákupní cenou budou dostupné i pro drobné zájemce. V té souvislosti se hovoří o tisícikoruně, která by na nákup takového dluhopisu mohla stačit.

Stát si chce od lidí půjčit 40 miliard

Státní kasa očekává, že by si tak mohla od občanů vypůjčit v následujících čtyřech letech až 40 miliard korun. Vybírat budeme moci se splatností do dvou let a se splatností pět až šest let, kdy obecně platí, že čím delší doba splácení, tím vyšší nabízený úrok, tedy výnos pro držitele dluhopisu. Úroky zatím nejsou známy, ale předpokládá se, že se budou pohybovat u krátkodobých dluhopisů kolem jednoho procenta. U dluhopisů s delší dobou splatnosti by pak měl výnos činit něco mezi dvěma až třemi procenty.

Že by stát takto získal úvěr až čtyřicet miliard korun od svých občanů si nemyslí ekonom společnosti Next finance Vladimír Pikora. „Popravdě řečeno, já si myslím, že ten kdo chce vlastnit státní dluhopisy České republiky, ten už si je mohl dávno koupit, to dnes není žádný problém, koupit jako fyzická osoba skrze nějakou instituci," míní ekonom. 

Lidi radši zlato než dluhopisy

„Jinak se domnívám, že poptávka po těchto instrumentech obecně bude klesat, protože bude ohromná nejistota s tím, co bude do budoucna. A naopak poroste poptávka po něčem bezpečnějším, něčem hmatatelnějším, jako je třeba zlato," řekl Pikora ParlamentnímListům.cz.

Ten si tak od dluhopisů mnoho neslibuje, „Ukázalo se, že až příliš mnoho států může krachovat nebo mít velké problémy, proto roste averze k riziku. Vzhledem k tomu že státní dluhopis obecně už není tak bezpečná investice, jako to bývalo v minulosti, a to ani přes původně vysoký rating dnes problémových států, tak si nemyslím, že by lidé výskali radostí nad výnosy těchto dluhopisů. Lidé dnes buď chtějí opravdu jistotu, která se těžko hledá, nebo prostě chtějí vyšší výnos," dodal Pikora.

Bude záležet na výnosech, ale zájem bude

Pikorův pesimismus nesdílí exministr průmyslu a obchodu sociálnědemokratické vlády a dnes předseda představenstva ING penzijního fondu Jiří Rusnok. "Já myslím, že smysl vydávat takové dluhopisy má. Státy tady budou a budou vydávat svoje dluhopisy. Samozřejmě bude záležet na tom jak tyto emise dluhopisů budou strukturovány. To znamená, za jakých podmínek tam budou věřitelé své peníze ukládat a samozřejmě bude záležet na formě distribuce, mají-li se stát tyto dluhopisy masovější záležitostí," řekl redakci Rusnok.

Podle něj vzhledem k tomu, že možností v Česku k nějakým bezpečnějším a ještě vynášejícím investicím je relativně málo, dává dluhopisům vysokou šanci. „A obecně si myslím, že je velmi dobře, když dluh státu drží jeho občané, to je věc, která spíše stabilizuje situaci a my v tomto ohledu máme sice velký podíl domácích věřitelů, ale je to podíl zprostředkovaný přes různé finanční instituce, zatím co těch malých retailových investorů máme velmi málo, takže já myslím, že jejich zvýšení je zdravé," uzavřel pro ParlamentníListy.cz Rusnok.

Včera se po dluhopisech zaprášilo

"Obecně asi bude zájem lidí nakupovat takové dluhopisy na konstrukci výnosů z nich. Pokud jde o důvěru, právě včera shodou okolností proběhla emise tuším šestiletého bondu se zhodnocením 3,3 procenta, kdy úrok jednoznačně ukazuje, že kupující kupovali, kupovali až se ukupovali," konstatoval další expolitik, někdejší ministr financí Pavel Mertlík z Reiffeisebnak. Narážel na to, že čím větší nedůvěra je vůči ekonomice prodávající dluhopis, tím vyšší jsou úroky.

„Česká ekonomika je v tuto chvíli vnímána jako stabilní, tudíž ta poptávka tady podle mě bude a bude opravdu záviset na výnosech, které lidé budou srovnávat s výnosy peněz uložených v bankách. Pokud to bude proti bankám atraktivnější, pak tam ta poptávka bude," dodal Mertlík.

Když dá stát více než banka, není co řešit

Stejný názor má i analytik investiční ředitel a portfolio manažer J&T investiční společnosti Martin Kujal. „Já si nemyslím, že by o českých dluhopisech byla nějaká pochybnost a obavy o jejich nesplacení. Čili si myslím, že takové emise se podaří v pohodě prodat. A kdyby se to nepodařilo, tak přesto nejde z hlediska státního rozpočtu o objem peněz, který by byl nějak znepokojivý," řekl Kujal ParlamentnímListům.cz s tím, že nekoupí-li tyto dluhopisy občané, jistě se prodají na zahraničních trzích.

Kujal na dotaz redakce uvedl, že adekvátní variantou, kterou by měl potenciální zájemce o dluhopisy sledovat, je sledování bankovních výnosů. „Řekněme, že se budete zajímat o pětiletý dluhopis. Pak zajdete do banky a zjistíte si, kolik by vám banka dala za pětiletý termínovaný vklad. A to je pro vás srovnání, zda je dluhopis výhodný," vysvětlil Kujal. 

Sám Kalousek ke středeční aukci státních dluhopisů uvedl: „Jsem velmi potěšen, že zahraniční investoři projevují zájem o české státní dluhopisy. Dokazuje to, že Česká republika je na kapitálových trzích i v době turbulencí vnímaná jako stabilní země, která usiluje o další konsolidaci veřejných financí," uvedl ministr financí Kalousek.