Klaus: Překvapilo mě, že John chce jako novinář zůstat ve Sněmovně

- Aktuality autor: Michal Polák

Prezidenta Václava Klause velmi překvapilo, že předseda VV Radek John neodešel ze Sněmovny poté, co se rozhodl pracovat v médiích. Když dostal zprávu o jeho záměru působit jako novinář, automaticky prý předpokládal, že jako poslanec skončí. Prezident ale nechtěl soudit, zda je formálně možné obě profese kombinovat. Klaus to řekl novinářům při dnešním křtu své knihy Zápisky z nových cest. 

"Když mi to píplo jako sms na můj mobilní telefon, tak jsem si ve své nevinnosti říkal, koho ty VV postaví, koho mají v řadě, aby nastoupil na jeho místo do Poslanecké sněmovny, neboli když jsem tu zprávu četl, tak mě ani ve snu nenapadlo, že bude pokračovat v práci poslance," řekl Klaus

John ve středu oznámil, že už VV vést nechce, ode dneška začíná pracovat jako novinář ve vydavatelství mediálního magnáta Jaromíra Soukupa. Svůj konec v čele VV odůvodnil John tím, že podepsal s vydavatelstvím Empresa Media smlouvu a hodlá publikovat své texty o "mafiánské chobotnici rozkrádající veřejné peníze v této zemi". V Soukupově vydavatelství od listopadu nastupuje coby vedoucí publicistiky. 

V souběžné práci poslance a novináře John střet zájmů nevidí. Ze Sněmovny se odejít nechystá. Pokud by se poslaneckého mandátu vzdal nahradil by ho ministr za vládní stranu LIDEM Kamil Jankovský, což by o jeden hlas posílilo vládní tábor ve Sněmovně. 

Vedení VV rozhodnutí respektuje

Vedení VV Johnovo rozhodnutí respektuje. Předsedkyně poslanců VV Kateřina Klasnová sdělila, že grémium a předsednictvo souhlasilo s volební konferencí na začátku příštího roku. 

Šéf poslanců TOP 09 Gazdík vyzval Johna ke složení mandátu. Lídr VV by měl skončit v čele branného výboru, prý byl dlouhodobě nekompetentní.

Tagy: Věci veřejné novinář mandát

Zdroje: ČTK