Klaus podepsal možnost využít 2,6 mld Kč z Pozemkového fondu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona o Pozemkovém fondu, která vládě umožní využít 2,6 miliardy korun z fondu na zemědělské, lesnické a vodohospodářské účely. Informoval o tom dnes prezidentův mluvčí Radim Ochvat. 

Václav Klaus

Václav Klaus,zdroj: Mediafax

Kabinet tak bude moci použít například na Program rozvoje venkova v letošním i příštím roce celkem 800 milionů korun. Na národní podporu zemědělcům by ve stejném období mohlo jít z rozhodnutí vlády 630 milionů korun. 

Dalších 330 milionů korun může vláda vynaložit na programy podpor pro Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Na vápnění lesů bude možné z rozhodnutí vlády přispět 140 miliony korun, na výstavbu čističek odpadních vod bude možno uvolnit 100 milionů. Na doplňkové platby k přímým platbám by mohlo jít 400 milionů a na pozemkové úpravy pro protipovodňovou prevenci může vláda využít 200 milionů korun. 

Poslanec Ladislav Skopal (ČSSD) při nedávném projednávání materiálu v Senátu na senátory naléhal, aby návrh schválili bez pozměňovacích návrhů, protože kdyby zákon nezačal platit do konce roku, peníze z fondu by propadly. Ve Sněmovně totiž leží návrh zákona, který od příštího roku místo Pozemkového fondu zavádí Státní pozemkový úřad.

Tagy: podpis rozhodnutí

Zdroje: ČTK