Klaus je pro rušení ambasád v malých zemích EU

- Aktuality autor: red

Prezident Václav Klaus nevidí důvod k existenci českých velvyslanectví v řadě malých zemí EU, neboť unie již podle něj není zahraničí ve standardním slova smyslu.

Klaus to řekl ve středu na Pražském hradě při setkání s českými velvyslanci. V souvislosti s plány ministerstva zahraničí rušit české mise také uvedl, že to nesmí být ukvapené a že je třeba zvážit potřebnost ambasád například v Evropě. Podle prezidenta by bylo naopak chybou rušit například nějaký konzulát v latinské Americe.

"Evropská unie již není zahraničí ve standardním slova smyslu," uvedl Klaus, který tak nevidí důvod, aby v řadě malých států EU měla Česká republika svá velvyslanectví.

Míní také, že v mezinárodních organizacích, v nichž má ČR své zastoupení, by na tuto práci mnohdy stačil jeden pracovník velvyslanectví v té které zemi. Činnost českých diplomatických zastoupení lze obhájit, pokud jejich zásadní prioritou je ekonomická diplomacie, uvedl prezident. Soudí, že vznikající evropská diplomatická služba zájmy českých firem prosazovat nebude. 

Stejně jako jiné resorty bude i česká diplomacie muset hospodařit se sníženým rozpočtem. Ministerstvo zahraničí propustí nejméně 250 zaměstnanců, tedy více než desetinu, a kvůli škrtům ve státním rozpočtu není vyloučeno ani zavírání dalších zastupitelských úřadů v zahraničí.

Vláda už nedávno rozhodla o zrušení velvyslanectví mimo jiné v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice.

Zdroje: ČTK