Sobotka (ČSSD) se zúčastní demonstrace odborářů

- Aktuality autor: red

Šéf opoziční sociální demokracie Bohuslav Sobotka se 21. září zúčastní demonstrace odborů proti snižování mezd a vládním úsporným opatřením. Odbory mají podle něj plnou podporu ČSSD.

Sobotka ve středu v Lidovém domě řekl, že své rozhodnutí konzultoval s odbory, které nemají námitek. Uvedl také, že bude demonstrovat nejen jako představitel opozice, ale také jako člen odborového svazu státních zaměstnanců. 

Demonstrace odborů má podle Sobotky plnou podporu ČSSD. Šéf sociální demokracie doufá, že se jí zúčastní i další sociální demokraté. 

ČSSD podle Sobotky odmítá řešit problémy rozpočtu na úkor zaměstnanců veřejného sektoru, proti kterým prý vláda postupuje "arogantně" a "ponižujícím" zůsobem. "Způsob stabilizace veřejných financí je nespravedlivý," dodal. 

Demonstraci ohlásil Nezávislý odborový svaz policie (NOS) kvůli plánovaným úsporám ministerstva vnitra, které považuje za neuvážené. Odboráři varovali, že škrty mohou spolu s dalšími opatřeními bezprostředně ohrozit bezpečnost občanů Česka. Odboráři také odmítají zásah do zákona o služebním poměru. Policie má na základě plánovaného rozpočtu v příštím roce ušetřit na platech příslušníků a dalších zaměstnanců policie 1,7 miliardy korun. Náklady na mzdy tak klesnou oproti letošku o deset procent. 

K protestu se připojí zástupci většiny dalších státních zaměstnanců a lidí pracujících ve veřejné správě, zdravotníci, pracovníci ve školství, vojáci, civilní zaměstnanci armády a zaměstnanci v dopravě a kultuře. 

Sociální demokraté dnes také kritizovali připravované vládní reformy školství a justice. Investice do školství a vědy jsou podle Sobotky cestou k prosperitě. Vláda chce ale prosperity docílit snižováním mezd a daní. 

Stínový ministr spravedlnosti ČSSD a kandidát na pražského primátora Jiří Dienstbier junior odmítl zvyšování soudních poplatků, které podle něj ještě více sníží dostupnost spravedlnosti pro nižší a střední vrstvy. Nesouhlasí také s rušením laických přísedících u soudů. Jejich existenci považuje za prvek veřejné kontroly soudní moci. Diskutovat lze o tom, zda by měl mít obžalovaný možnost se sám rozhodnout, zda chce laické přísedící při soudním řízení mít, nebo ne, dodal.

Zdroje: ČTK