Novela zákona umožní doživotní izolaci mladých vrahů

- Aktuality autor: red

Ministerstvo spravedlnosti připravilo novelu zákona, která umožní mladistvé pachatele brutálních trestných činů izolovat od společnosti potenciálně až na doživotí.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ve středu v Kmetiněvsi řekl, že novela přinese významnou změnu při trestání dětských vrahů.

"Počítá s tím, že soud mladistvým pachatelům bude moci uložit ochranné léčení, které v některých případech může trvat i doživotně," řekl Pospíšil při návštěvě obce, kde v lednu 2004 třináctiletý mladík zavraždil stejně starou školačku. 

Po letošním propuštěním mladého pachatele vraždy v Kmetiněvsi vznikla takzvaná Kmetiněvská výzva, která požaduje právě mnohem tvrdší tresty pro mladistvé pachatele trestných činů.

Pokud vláda a poslanci novelu zákona schválí, tak budou podle Pospíšila dětští vrazi doživotně izolováni od společnosti a hlavně zůstanou pod lékařským dohledem. "Doufám, že parlament novelu projedná i na základě Kmetiněvské výzvy, kterou občané podepisují. Novela by mohla platit zhruba od jara příštího roku. Je to otázka několika měsíců," uvedl Pospíšil. 

Starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil řekl, že výzvu podepsalo více než 454000 lidí. "Myslím si, že změna zákona je nezbytná. Stávající normy velmi špatně řeší situaci," uvedl. S podobou chystané ministerstské novely zákona souhlasí. Původně ovšem požadoval, aby byla přísnější. 

Pospíšil dále uvedl, že se zástupci ostatních politických stran povede diskusi o snížení hranice trestní odpovědnosti, byť podle něj není systémovým řešením problému. "Je to důležité téma, ale neřeší systémovou ochranu společnosti. Klíčové je vrahy izolovat," řekl Pospíšil. Záležet podle něj bude na dohodě parlamentních politických stran. 

Třináctiletá dívka byla zavražděna před šesti lety na Nový rok mezi Kmetiněvsí a Hospozínem nedaleko Velvar. Nalezena byla u potoka nedaleko silnice mezi poli. K činu se po devíti měsících přiznal tehdy třináctiletý spolužák zavražděné, kterého usvědčily výsledky testů DNA. Znalecké posudky potvrdily u pachatele kmetiněvské vraždy rozsáhlou duševní a sexuální poruchu. Podle lékařů si hoch vraždu do posledního detailu naplánoval. Oběť zavraždil, a poté ji sexuálně zneužil. 

Policisté při pátrání využili analýzu vzorků DNA, které porovnávali se stopami, jež za nehty dívky zanechal vrah. Odebrali téměř 700 vzorků od dobrovolných dárců. Okruh osob kriminalisté postupně rozšiřovali i na chlapce mladší 15 let. Pozitivní výsledek zjistili až při 632. zkoumaném vzorku. Od vězení pachatele zachránil nízký věk. Putoval do výchovného ústavu. Letos v lednu, rok po dosažení plnoletosti, byl podle zákona propuštěn. Zda bude docházet na léčení, je pouze na něm.

Zdroje: ČTK