Dnes je sobota 21. května 2022., Svátek má Monika
Počasí dnes 21°C Polojasno

Klaus exkluzivně: Papežova hra na chudobu je mi podezřelá

Klaus exkluzivně: Papežova hra na chudobu je mi podezřelá
Václav Klaus | zdroj: Mediafax

Exprezident Václav Klaus poskytl serveru Petra Hájka Protiproud.cz exkluzivně svůj článek, ve kterém se zabývá postavou nového papeže Františka. Kritizuje ho za líbivé a populistické vystupování.

Klaus ve svém článku píše (celý si ho můžete přečíst ZDE), že minulý týden si v jednom z našich hlavních deníků přečetl článek jemu neznámé mladé novinářky o papeži Františkovi. K napsání komentáře ho prý nepřinutil samotný obsah článku, ale zaujala ho fotografie autorky, na které má na sobě tričko s neobvyklým nápisem „Dobýváme veřejný prostor“.

Papežova hra na chudobu

Klaus pak polemizuje s tímto heslem. Je to podle něho nebezpečná a revolučně znějící proklamace. „Liberál ve mně říká, že veřejný prostor nesmí být vlastněn nikým, že musí být kolbištěm nejrůznějších, vzájemně si konkurujících názorů, že vstup na něj musí být zcela volný a otevřený a že tento virtuální prostor musí odrážet pluralitu v realitě existujících lidských názorů i zájmů. Zhoubné by bylo některé názory a postoje do něj nepouštět, smrtící by bylo některé z nás z něj vylučovat. Nejhorší by bylo, kdyby byli nějací úředně jmenovaní či samozvaní ´gate-keepers´, majitelé klíčů, kteří by rozhodovali, kdo do něj smí a kdo nesmí vstupovat,“ napsal pro Protiproud.cz Klaus.

Potom se Klaus dostává k samotnému článku. „Zvolení papeže Františka bylo podle ní ´lišáckou volbou´ (neevropan, ale latinskoamerický papež s evropskými kořeny), volbou, která naštvala 'populistickou argentinskou prezidentku' (ač o to asi v Římě shromážděným kardinálům moc nešlo – asi se budeme muset zeptat pana kardinála Duky), volbou, která vybrala papeže, který 'veřejně káže proti korupci'... Hlavně se jí ale líbí, že papež ´jezdíval do práce nejstarší linkou metra v Latinské Americe, která se má letos rušit´. Jezdí v ní jen ´odvážlivci, kterým žádná lepší trasa do zaměstnání nezbyla´. Musím říci, že pro mne jsou skoro všechny tyto charakteristiky spíše negativní a podezřelé, zejména kázání o korupci (to umí i náš pan Janeček), ale je mi podezřelá i papežova hra na chudobu,“ uvádí Klaus.

Veřejný prostor ovládají pravdoláskaři

„Autorka v každém případě píše pro nás a česky, ne pro Argentinu, a nepíše ani pro Řím. Mám pocit, že se snaží dobývat náš veřejný prostor a mne by zajímalo od koho. Vypadá to tak, že si myslí, že ho má v rukou stát (politici a prezident) a že ho mají v rukou korupčníci a bohatí. Tak tomu u nás ale není. Veřejný prostor nemá v ruce ani Zeman, Nečas nebo Sobotka, ale ani ten či onen korupčník či miliardář. V rukou ho mají ´liliově čistí´ pravdoláskaři, pan Moravec, pan Kraus, pan Fendrych, lidé z Respektu, z Hospodářských novin, ale i z řady dalších redakcí, populární herci, kteří už dávno vykročili z rolí, které hrají v divadlech, do rolí, kdy hrají v televizních estrádách a soutěžích sami sebe (resp. to, co se domnívají, že je od nich politicky korektně vyžadováno a očekáváno). Teď jsem se ale zarazil – napadlo mne, jestli jsem nezapomněl na pány Bakalu a Babiše, ty své peníze v médiích nepochybně velmi aktivně využívají,“ rýpnul si exprezident.

Klaus se obává, že tímto směrem ve svém dobývání veřejného prostoru nositelka tohoto trička nemíří: „Je to od ní spíše útok na politiku a na voliči zvolené politiky jménem tzv. občanské společnosti ´liliově čistých´, ale nikým nezvolených. V některých případech snad skutečně čistých, nevinných a idealisticky uvažujících, ve většině případů však velmi nenevinných, evidentně nealtruistických, ale o své zájmy tvrdě a nemilosrdně bojujících lidí. Proto bych jí doporučil dát na tričko jiný nápis – místo ´Dobýváme veřejný prostor´ radši ´Chraňme veřejný prostor´, aby nám ho někteří pro sebe neukradli.“

Zdroje: