Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Nenakupujete, ale Kalousek od vás má víc a víc

Nenakupujete, ale Kalousek od vás má víc a víc
Ministr financí Miroslav Kalousek | zdroj: Mediafax

Kvůli vyšší dani z přidané hodnoty lidé více šetří a omezují tak své nákupy. Přesto ale stát na DPH vybral o čtvrtinu víc miliard než loni. Zatímco tržby prodejců potravin a nápojů tak meziročně klesaly o pět až osm procent, ve státní kase do konce března přibylo z výběru DPH 73 miliard korun, což je o patnáct miliard více než loni. Jak je to možné?  

„Vedle úpravy DPH se na výběru této daně pozitivně projevuje transformace daňové správy a vyšší efektivita její práce,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek pro Lidové noviny.

Ekonomové s ním však sdílí pouze ten názor, že stát konečně začal vybírat daně účinně. Kdyby byly finanční úřady i v minulosti tak důsledné, jako jsou nyní, nemuselo podle nich dokonce k žádným zvyšováním sazeb DPH dojít.

Zvýšení sazeb DPH bylo zbytečné. Mnohem efektivnější je zlepšení výběru daní, to platí nejen pro DPH. Zvýšení daně vedlo jen ke zdražení zboží, což se následně projevilo stagnací poptávky, lidé omezili nakupování,“ kritizuje vládní rozhodnutí ekonom Petr Zahradník.

Podle ředitelky odboru Generálního finančního ředitelství Petry Homolové efektivnější výběr daní způsobila i dobrá spolupráce mezi Ministerstvem financí, policií a celní správou. „Důležitou okolností, která vedla k významnému zvýšení inkasa, je velmi intenzivní boj finanční správy proti daňovým únikům. Z velké části šlo o akce, které daňovým únikům v zárodku zamezovaly a bránily také vzniku daňových nedoplatků, což má na inkaso přímý vliv,“ dodala pro LN.

Zdroje: