Kerry se vydal do Izraele vyjednávat o ukončení konfliktu v Pásmu Gazy

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 23. 7. 2014 20:57) - Aktuality autor: Petr Kubec

Šéf americké diplomacie John Kerry se ve středu vydal do Izraele, aby tam s představiteli Izraele a Palestiny jednal o ukončení válečného konfliktu v Pásmu Gazy. Jednání podle Kerryho slov pokračují dobře. Dále se Kerry setkal s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. Červenému kříži se navíc podařilo vyjednat dočasné příměří, aby mohl evakuovat raněné. Nejméně 56 lidí zemřelo a několik desítek bylo zraněno při středečním ostřelování Pásma Gazy.

John Kerry

John Kerry,zdroj: Isifa.com

Americký ministr zahraničí i šéf OSN jednají v oblasti již několik dní, před Izraelem navštívili Egypt. Snaží se zastavit konflikt, který od jeho zahájení 8. července nepřežilo nejméně 687 Palestinců. Izraelská armáda dnes oznámila, že v bojích přišla o další tři muže. Počet obětí na izraelské straně se tak dostal na 35, z toho je 32 vojáků, dva civilisté a jeden cizinec, který na jihu země pracoval. Většina palestinských obětí jsou civilisté.

Před jednáním s Pan Ki-munem Kerry prohlásil, že se v rozhovorech o příměří podařilo pokročit, ale "že je třeba toho ještě hodně udělat". Následně se americký ministr setkal i s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem a šéfem izraelské vlády Netanjahuem. Do Izraele večer dorazil také nový britský ministr zahraničí Philip Hammond.

Ve středu byly hlášeny tvrdé boje z okolí Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy. Palestinští zdravotníci se odtud snaží evakuovat desítky rodin. Od rána je místo pod izraelskou palbou z tanků i letadel. Neustává ani palestinská raketová palba. Výstražné sirény zněly nad městy Aškelon i Eškol. Od začátku konfliktu Palestinci na Izrael vypálili už 2100 raket.

Červený kříž odpoledne vyhlásil humanitární příměří ve třech oblastech Pásma Gazy. "Konvoj sedmi sanitek a dvou automobilů Červeného kříže dorazil do čtvrti Sadžajá (ve městě Gaza), aby evakuoval zraněné," sdělila agentuře AFP mluvčí Červeného kříže Cecilia Goinová. Jak dodala, svůj krok organizace koordinovala jak s Izraelci, tak s hnutím Hamas.

Izrael dnes navštívili čeští poslanci Petr Gazdík (místopředseda sněmovny z hnutí Starostové a nezávislí), Jan Bartošek (místopředseda sněmovny z KDU-ČSL) a Daniel Korte (TOP 09), kteří jednali se svými izraelskými protějšky a se zástupci izraelské diplomacie. Odpoledne se vydali do Aškelonu na jihu země, který se nachází v těsné blízkosti Pásma Gazy a patří mezi nejvíce ostřelovaná města. "Na první pohled se zdálo, že Izrael dále funguje. Na druhou stranu ale tady cítíte napětí, válka je tu všudypřítomná. Ředitel nemocnice v Aškelonu nám dával instrukce, co dělat, když dojde k raketovému útoku, řidič nám rovněž říkal, jak se máme chovat, kdyby se to stalo při cestě," řekl Bartošek. Jak dodal, žádný raketový útok se jich naštěstí nedotkl. Místní zdravotníci mají podle něj od vyhlášení útoku pouhých 40 sekund, aby pacienty odvezli do chráněných míst.

Podle Gazdíka čeští poslanci v aškelonské nemocnici navštívili i porodnici a novorozenecké oddělení. "Matky s dětmi musí být umístěny v prostorách krytů, protože by je nestíhali přesunout do 40 sekund," uvedl Gazdík s tím, že dnes odpoledne byla situace v nemocnici klidná. "Zrovna dooperovávali poslední raněné z předchozích útoků," dodal.

Čeští zákonodárci podle Gazdíka i Bartoška přijeli do oblasti podpořit Izrael a ukázat mu, že nedochází ke změně české zahraniční politiky vůči této zemi, což bylo prý při jednáních velmi dobře přijato. Gazdík dodal, že do země přiletěli již v době, kdy Evropská agentura pro bezpečnost civilního letectví (EASA) vydala doporučení nelétat na letiště v Tel Avivu. "My si osobně myslíme, že k tomu není důvod. Izraelský protiraketový štít je skutečně velmi funkční, jak nám ho představili," uzavřel.

Tagy: Izrael Palestina mír vyjednávání mírové mise palestinsko-izraelský konflikt pásmo Gazy John Kerry

Zdroje: ČTK