Dozorce z Osvětimi Breyer zemřel den po vynesení rozsudku

- Aktuality autor: Petr Kubec

Johann Breyer, bývalý dozorce z Osvětimi, zemřel v noci na středu v Spojených státech. Bývalý člen nacistických oddílů SS byl vyšetřován pro podezření z podílu na vyvražďování Židů a v úterý, pouhý jeden den před jeho smrtí, rozhodl americký soud o vydání Breyera do Německa. Americká vláda však už nestihla verdikt potvrdit či zamítnout.

Breyer podle obhájce Dennise Boyla zemřel ve filadelfské nemocnici. Příčinu smrti advokát nesdělil. Soudce Timothy Rice o den dříve povolil Breyerovo propuštění z vazby na kauci kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu, aniž by o jeho zdraví zveřejnil podrobnosti. Podle obhajoby Breyer trpěl srdečními obtížemi a stařeckou demencí. Z doby, kdy sloužil v Osvětimi, si prý pamatoval velmi málo.

Soudce v úterý vyhověl žádosti německých úřadů o jeho vydání k procesu, který měl rozhodnout o Breyerově účasti na vyvraždění nejméně 216 tisíc Židů ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka. Vydání Breyera jako amerického občana však podléhalo ještě schválení americké vlády, která se k verdiktu soudu před jeho smrtí nestihla oficiálně vyjádřit.

Penzionovaný nástrojař, který do USA přišel v roce 1952 a poté získal americké občanství, připouštěl, že v Osvětimi za války sloužil, prý ale jen mimo samotný tábor a bez podílu na smrti tamních vězňů. Německo požádalo americké úřady o spolupráci loni poté, co po letech pátrání objevilo nové důkazy o jeho spojení s osvětimskými praktikami.

Breyer, známý též jako Jan Pavel Breuer, se narodil v roce 1925 ve slovenské obci Nová Lesná slovenskému otci a americké matce. Právě národnost jeho matky mu pomohla k tomu, že jej americké úřady po léta nedokázaly zbavit amerického občanství a vydat do Německa.

Tagy: soud úmrtí vydání USA Německo holokaust historie Spojené státy americké Osvětim

Zdroje: ČTK