Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Kauza Klaus bez roušky pokračuje u městského soudu

Kauza Klaus bez roušky pokračuje u městského soudu
Václav Klaus | zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Bývalý prezident Václav Klaus podal k pražskému městskému soudu žalobu na ministerstvo zdravotnictví kvůli pokutě 8000 korun. Ta mu byla udělena za to, že loni před Obecním domem v Praze vystoupil bez roušky.

Podle Klause je uložení pokuty trestem za politický akt, nikoli za porušení hygienických pravidel nastavených ministerstvem v souvislosti s epidemií nemoci covid-19. Soudí, že krátký projev venku před minimem posluchačů nemohl mít žádné epidemické následky. Podle něj si úřad navíc vynucuje dodržování opatření, které následně zrušil soud pro nezákonnost. Pokutu nicméně zaplatil.

„Bývalý prezident tuto pokutu vyměřenou mu úřady uhradil. Avšak jako vyjádření nesouhlasu s tím, že úřady vynucují dodržování opatření, která - jak je argumentováno v žalobě - nemají zákonnou oporu, podává žalobu, aby o míře přípustnosti omezování lidského jednání občanů České republiky rozhodl soudce na základě platných a demokraticky přijatých právních předpisů, nikoli úřad na základě vlastních sporných vyhlášek,“ uvedl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Dodal, že Klaus se k tomuto kroku rozhodl zejména kvůli množství lidí, kterých se rovněž dotkla nezákonná opatření ministerstva a pro které je obtížné hájit svá práva.

Pražská hygienická stanice Klausovi původně vyměřila za projev bez roušky před Obecním domem desetitisícovou pokutu, proti čemuž se bývalý prezident odvolal. Ministerstvo zdravotnictví jeho odvolání v červnu zamítlo, ale pokutu snížilo o 2000 korun. V písemném rozhodnutí o pokutě podle médií uvedlo, že na rozdíl od hygienické stanice hlavního města nepřihlédlo jako k přitěžující okolnosti, že se obviněný dopustil přestupku v době nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění covid-19. Podle ministerstva hygienická stanice při správním řízení nezjistila, že by Klaus svým jednáním někoho nakazil, což bylo při určování výše pokuty posuzováno jako polehčující okolnost.

Klausův právník Zdeněk Koudelka následně avizoval úmysl bývalé hlavy státu podat kvůli pokutě žalobu. V polovině července ČTK řekl, že Klaus v žalobě hodlá argumentovat mimo jiné tím, že hygienici uložili pokutu v rozporu s ústavou za porušení opatření, které pro nezákonnost zrušil soud. „Z hlediska ústavního nelze ukládat a vymáhat pokuty na základě nezákonných a neústavních právních aktů,“ uvedl tehdy.

Počty nově potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesají, ve středu jich laboratoře odhalily 195, o 37 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, drží 11 dní v řadě, nyní je 0,86. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo klesá v posledních 11 dnech. Od loňského 1. března, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy koronavirem, ministerstvo zaznamenalo zhruba 1,673 219 případů covidu-19. Většina nakažených se vyléčila a 30 363 lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 zemřelo.

Klaus si přišel loni 28. října před Obecní dům připomenout výročí vzniku Československa. U pamětní desky vystoupil s projevem, v němž kritizoval vládní protikoronavirové restrikce. Na akci neměl navzdory tehdejším vládním opatřením nasazenou roušku. Po uveřejnění záběrů z události v médiích se případem začala zabývat policie, která případ následně předala k řešení pražské hygienické stanici. Hygienici bývalému prezidentovi v lednu udělili pokutu deset tisíc korun za porušení mimořádných opatření. Klaus s pokutou nesouhlasil a podal proti rozhodnutí odpor, v němž požadoval zastavení přestupkového řízení. V březnu ale hygiena své rozhodnutí potvrdila. Klaus se proto obrátil s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví, které jeho námitky definitivně odmítlo.

Klaus na veřejnosti vystupoval bez roušky nebo jiné ochrany obličeje opakovaně, dlouhodobě také kritizuje vládní opatření proti šíření koronaviru.

Zdroje: