Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 12°C Polojasno

Kalousek se vysmál ČSSD a dělal si legraci z redaktorky ČT

Kalousek se vysmál ČSSD a dělal si legraci z redaktorky ČT
zdroj: Mediafax

Vznik veřejnoprávního fondu, do něhož by se převedl veškerý majetek. Ten by byl spravován církvemi a výnosů by se užívalo k pastoračním nebo sociálním aktivitám církví.

Sociální demokraté stále živí naději, že se premiéru Nečasovi nepodaří sehnat 101 poslanců ke schválení církevních restitucí. A pokud by taková situace skutečně nastala, tak prý přijdou s vlastním, alternativním návrhem vyrovnání státu s církvemi. Jeho základem by měl být tzv. „církevní fond“.

Jako základ tohoto řešení na tiskové konferenci odprezentovali vznik veřejnoprávního fondu, do něhož by se převedl veškerý majetek, který byl církvím odňat po 25. únoru 1948 a který by církve mohly nárokovat. „Ten fond by byl spravován církvemi a výnosů by se užívalo k pastoračním nebo sociálním aktivitám církví,“ popsal předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka vizi své strany.

Po skončení tiskové konference z Lidového domu redaktoři ČT s žádostí o reakci zatelefonovali ministru financí Miroslavu Kalouskovi. Ten se nejprve vyjádřil k marketingovému nápadu ČSSD rozesílat „Kalouskovy složenky“ na podíl z církevního vyrovnání do všech schránek. Obmyšlený politik poznamenal, že jestli chtějí být sociální demokrati naprosto féroví, měli by místo výzvy „neplaťte, pošlete Kalouskovi“ dát přes složenku potisk „tahle zjevná lež je šířena z Vašich peněz“.

A pak už se dostal k hlavnímu tématu, nápadu ČSSD na církevní fond. V úvodu své glosy se zeptal televizní redaktorky Daniely Písařovicové, jestli má auto. Když redaktorka překvapeně přitakala, vychrlil na ní ministr:

„Tak si představte, že já Vám ukradnu auto, chytnou mě, ale já řeknu: Já to nevrátím, já navrhuji, aby byl ten automobil dán do fondu, a dál s ním budu jezdit, a Vy ten fond teda budete moct spravovat a stát Vám bude platit příspěvek na dopravu,“ předestřel šokované redaktorce svou metaforu.

V intencích předcházejícího příběhu pak nazval nápad ČSSD „arogancí zloděje“.