Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Kalousek okřikl Grebeníčka. Nečas se dozvěděl, že je Klausův pudlík

Kalousek okřikl Grebeníčka. Nečas se dozvěděl, že je Klausův pudlík
Petr Nečas ve sněmovně | zdroj: Mediafax

Vláda Petra Nečase (ODS) odolala v Poslanecké sněmovně i pátému pokusu opozičních stran o vyslovení nedůvěry, kterou vyvolala kvůli amnestii Václava Klause. Hlasování předcházela téměř devět hodin trvající debata. Přečtěte si, co také mimo jiné zaznělo z úst poslanců.

Velmi dlouho a emotivně hovořil Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nejdříve reagoval na argumentaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který hovořil o amnestiích a řekl, že zastavení trestního stíhání soudce Jiřího Berky by pod amnestii spadat nemělo.

"On (Blažek) nám tady znovu opakuje pohádky o tom, že přece je civilní řízení, tam se mohou (poškození) přihlásit a uplatňovat nějaké nároky. Realita dneska v této zemi je taková, že je to mýtus, sen a krmení lidí sny, které se nezakládají na pravdě," řekl Zaorálek.

Karel Schwarzenberg (TOP 09) během svého projevu popřel, že by byl o chystané amnestii předem informován. "Jako první místopředseda vlády a předseda koaliční strany jsem se dozvěděl o amnestii stejně jako všichni ostatní občané České republiky během novoročního projevu prezidenta republiky. Bylo nám řečeno, že byly obavy, že se zvěst o amnestii rozšíří a šlo o to, aby nedošlo k neklidu ve věznicích. Očividně tím pan premiér vyslovil to, k čemu se vy dnes chystáte, totiž že nedůvěřuje vlastní vládě, když jí ani nesdělí předem, co se chystá," kritizoval krok premiéra.

Zdroje: