Kauza Janoušek: Lobbistu obžalovali z pokusu o vraždu, hrozí mu až 18 let

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 1. 2013 08:14) - Aktuality autor: Danica Klein

VIDEO. Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) zpřísnilo právní kvalifikaci v případu nehody lobbisty Romana Janouška na pokus o vraždu. Hrozí mu tak až osmnáctileté vězení, původně to bylo až deset let za těžké ublížení na zdraví, dnes to řekl Janouškův advokát Vít Široký. Policie obvinila podnikatele loni v březnu kvůli nehodě, při které srazil autem ženu.

Žalobci zpřísnili posouzení případu již v úterý, Janouškův advokát se jej podle svých slov dověděl až dnes ve zprávě od policie. Horší kvalifikace je podle něj absurdní. "Je to nepřiměřené a neodpovídá to důkazní situaci. Dělám to už třicet let a s něčím podobným jsem se nesetkal. Je to takový posun, že jsem konsternovaný," řekl advokát.

Státní zastupitelství rozhodnutí údajně opírá o výpovědi svědků, znalecké posudky a použití zbraně, kterou prý bylo Janouškovo auto. Široký uvedl, že uvažuje o zadání dalšího posudku z oboru dopravy. Jeho klient události lituje a nepopírá, že ženu srazil, nicméně ji údajně neviděl a nebyl to jeho záměr.

Kontroverzní podnikatel byl v březnu kromě těžkého ublížení na zdraví obviněn také z ohrožení pod vlivem návykové látky. Podle policie při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do vozu, který jel před ním. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale podle policie autem srazil a ujel. Policie lobbistu dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu.

Janoušek sraženou ženu odškodnil, což může mít vliv i na výměru případného trestu u soudu. Přesnou částku však obě strany úzkostlivě tají. Podle dřívějších informací se jedná o trojnásobek bodového ohodnocení zranění, které vyčíslili lékaři.

O Janouška se zajímá také protikorupční policie. Detektivové zkoumají jeho úlohu při prodeji pozemků dopravního podniku na pražské Palmovce a také to, zda nezasahoval do řízení o změnách územního plánu.

Tagy: nehoda roman janousek kokain kmotr

Zdroje: ČTK