Kalousek: Koaliční smlouvu bez připojení k fiskálnímu paktu nepodepíšeme

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 1. 2013 15:48) - Aktuality autor: Danica Klein

TOP 09 chce, aby se Česká republika ještě letos připojila k fiskálnímu paktu EU. První místopředseda a ministr financí Miroslav Kalousek dnes ČTK řekl, že bez tohoto závazku nepodepíše chystanou novou koaliční smlouvu s ODS a LIDEM. Uvedl to po schůzi stranického vedení TOP 09. "Je to velmi důležité. My chceme dát jasný signál, že patříme do Evropy. Chceme dát jasný signál, že nejsme potížisté," řekl ministr financí. 

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek,zdroj: Mediafax

"Já nepodepíšu koaliční smlouvu, pokud tam tento závazek nebude," dodal Kalousek. ODS na to reagovala slovy, že ji mrzí ultimáta ze strany TOP 09 a předpokládá, že se požadavek projedná na schůzce lídrů koalice K9. 

Předseda strany a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v České televizi podotkl, že je vždy možné se dohodnout. Odmítl názor ODS, že postoj jeho strany je ultimativní. "Jednou musí také větší strana mít pochopení, že musí uzavřít kompromis," podotkl Schwarzenberg. Pokud se strany nedohodnou, budou podle něj vládnout dál bez podepsané koaliční smlouvy. 

Podle dalšího místopředsedy TOP 09 Jaromíra Drábka je důležité, aby ČR jasně deklarovala, že chce být součástí té části Evropy, která dává jasně najevo, že stav finančního hospodaření a veřejných rozpočtů je jednou ze základních priorit. 

Pravidlo vyrovnaných či přebytkových rozpočtů

TOP 09 už loni, kdy se pakt dojednával a podepisoval, kritizovala české rozhodnutí zůstat mimo. Ministr zahraničí a předseda strany Karel Schwarzenberg tehdy uvedl, že postoj, který ke smlouvě zaujal premiér Petr Nečas (ODS), poškozuje Českou republiku. Nečas zdůvodňoval odmítavý český postoj tím, že vládní koalice v této věci nenalezla shodu. Politický konsenzus podle něj chyběl i kvůli odporu prezidenta Václava Klause. 

Představitelé 25 zemí unie pakt podepsali v Bruselu loni 2. března. Jako jediné dvě země EU se k němu odmítly připojit ČR a Velká Británie. Smlouva má vést k tomu, že země zakotví do svého práva pravidlo vyrovnaných či přebytkových rozpočtů v dobrých časech. 

Premiér loni v únoru zdůraznil, že ČR má možnost se ke smlouvě v budoucnu ještě připojit. Uvedl tehdy, že vládní strany si ale musí vyjasnit, zda smlouva znamená přesun pravomocí z národní úrovně na nadnárodní. 

"ODS představila širší priority pro revizi koaliční smlouvy již minulý týden, ale bez ultimát. Ve čtvrtek odpoledne čeká koalici další schůzka, kde bude mít TOP 09 prostor nám svůj požadavek vysvětlit," sdělil Zbyněk Stanjura, který má v ODS revizi koaliční smlouvy na starosti. 

Smlouva je závazná pro země eurozóny

TOP 09 svůj dnešní požadavek podpořila připomínkou vládního návrhu ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, tedy finanční ústavy. Její návrh jednoznačně schválila a doporučila poslancům a senátorům, aby jej podpořili. "Vládní návrh směřuje ke stejnému cíli jako mezinárodní závazek členských zemí EU," uvedla TOP 09 v prohlášení. 

Ministr financí poznamenal, že pokud vláda jednoznačně schválila finanční ústavu, která je přísnější než podmínky dohodnuté na evropské úrovni, tak není jediný důvod, proč by se k fiskální smlouvě EU neměla ČR připojovat. "TOP 09 proto bude požadovat, aby v koaliční smlouvě ODS, TOP 09 a LIDEM byl obsažen závazek vlády připojit se k této smlouvě na úrovni EU ještě v roce 2013," uvedlo předsednictvo strany ve svém usnesení. 

Návrh fiskálního paktu počítá s tím, že by státy do svého právního řádu, nejlépe přímo do ústavy, měly zakotvit pravidlo, že by jejich strukturální rozpočet měl být v podstatě vyrovnaný, nebo v přebytku. Povolený bude u strukturálního rozpočtu deficit do výše 0,5 HDP dané země. 

Na to, zda země "zlaté" pravidlo ukotvily v domácím právu, či ne, bude dohlížet Soudní dvůr EU. Provinilé zemi by mohl udělit pokutu do výše 0,1 procenta HDP. Smlouva je závazná pro země eurozóny. Její ustanovení pro ostatní státy, které se k ní přidaly, začnou platit ve chvíli, kdy přijmou společnou evropskou měnu.

Tagy: EU LIDEM TOP 09 strana

Zdroje: ČTK