Kalifornská zkáza: Plameny sežehly tisíc domů, 1300 lidí pohřešováno

GALERIE MAGAZÍN - Magazín autor: Šárka Novotná

Vyprahlou Kalifornii pustoší požáry, od počátku roku zničily oblasti o rozloze větší než Čechy. Nejničivější z požárů už deset dnů zuří na severu státu. Oheň tam změnil město Paradise (ráj) na pekelné spáleniště. Je zjevné, že celková bilance požáru bude děsivá.

Plameny sežehly tisíce domů

Plameny sežehly tisíce domů,zdroj: Profimedia.cz

Podle posledních informací si zuřivý požár zvaný Camp Fire na severu Kalifornie vyžádal 77 potvrzených obětí, požár Woolsey Fire, který taktéž v listopadu vypukl na jihu, zabil tři lidi.

Podle některých zdrojů se pohřešuje až 1300 osob, tedy desetkrát víc, než se původně odhadovalo. Mezi nimi však může být řada těch, kdo před ohněm uprchli za velice dramatických okolností a svým blízkým se dosud nestačili ozvat. Některá jména na seznamech jsou pravděpodobně uvedena i vícekrát.

Jedním ze symbolů zkázy se stalo například město Paradise, zle poničeno bylo o několik dnů později i město Chico.

Camp Fire spálil téměř 10 tisíc domů a plochu o rozměru přes 600 čtverečních kilometrů.

Prezident Donald Trump vyhlásil celou Kalifornii za oblast katastrofy, což umožní rychlé odblokování federálních peněz. Zároveň ale republikánský prezident opakovaně kritizoval lesní správu v tomto demokraty řízeném americkém státu. Podle Trumpa měla na požárech přímou vinu.

V následujících dnech se v oblasti očekává déšť, který sice pomůže hasičům, ale zároveň zkomplikuje pátrání po obětech.

Tagy: zahraničí Kalifornie pohřešování Spojené státy nehody a neštěstí požáry a povodně

Zdroje: Profimedia.cz,ČTK,BBC,CBS