Kaddáfí vyhrožuje: Obsadíme vás jako kobylky. Španělsko a USA hrozby odmítly

- Aktuality autor: Danica Klein

Ministryně zahraničí Španělska a Spojených států Trinidad Jiménezová a Hillary Clintonová dnes v Madridu prohlásily, že přes hrozby libyjského vůdce Muammara Káddáfího adresované Evropě bude operace Severoatlantické aliance v Libyi pokračovat.

Reagovaly tak na jeho páteční slova, že pokud NATO operaci nezastaví, mohli by Libyjci přenést boje do Evropy.

Silná Libye

Clintonová řekla, že místo hrozeb by měl Kaddáfí postavit na první místo zájmy svého lidu a odstoupit. Její španělská kolegyně pak prohlásila, že "odpověď Evropy (na Kaddáfího slova) je pokračovat v práci se stejnou rozhodností" a udržovat politický a vojenský tlak, aby byla odstraněna hrozba, kterou Kaddáfího síly znamenají pro libyjské civilisty.

Americká ministryně dále vyslovila názor, že podpora operaci NATO v Libyi "je silná a dál sílí" i v Africe.

Zjedná si podporu

Africká unie krátce předtím rozhodla, že nebude respektovat zatykač, který na Kaddáfího vydal Mezinárodní trestní soud v Haagu, vyslovila se pro řešení libyjského konfliktu jednáním mezi oběma stranami a navrhla, že takové jednání uspořádá.

Kaddáfí Evropě pohrozil v projevu, který byl vysílán z tlampačů k desítkám tisíc jeho stoupenců na tripolském Zeleném náměstí. Odkud hovořil, není známo. Shromáždění bylo podle agentury AP jedno z největších za poslední měsíce a naznačilo, že Kaddáfí je stále schopen zjednat si značnou podporu.

Tagy: hrozba spor vudce kaddafi Libye

Zdroje: ČTK