Kaddáfí by prý souhlasil s volbami pod mezinárodním dohledem

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí by údajně souhlasil s uspořádáním voleb pod mezinárodním dohledem, ale jen pokud při nich nedojde k podvodům. V rozhovoru zveřejněném v italském deníku Corriere della Sera to řekl Kaddáfího syn Sajf Islám.

V okolí Kaddáfího opevněného sídla v libyjské metropoli Tripolisu nad ránem zaznělo nejméně šest výbuchů. Vládní zdroje ani Severoatlantická aliance, která v oblasti dříve provedla několik náletů, se k návrhu zatím nevyjádřily. 

"Volby by se mohly konat do tří měsíců, maximálně do konce roku. Zárukou transparentnosti by mohla být přítomnost mezinárodních pozorovatelů," prohlásil podle agentury Reuters Sajf Islám. Jeho otec by prý byl v případě volební porážky ochoten odstoupit, do exilu ale neodejde. Na hlasování by mohla dohlížet Evropská unie, Africká unie, OSN nebo dokonce i NATO. 

Premiér Libye: Vůdce revoluce referendum nezajímá

Později ale libyjský premiér Bagdádí Alí Mahmúdí slova Sajfa Isláma v podstatě popřel, když řekl, že "vůdce revoluce žádné referendum nezajímá". Prohlásil také, že jedinou cestou k mírovému řešení situace v Libyi je zastavení útoků NATO. 

Podle agentury AP Severoatlantická aliance nad ránem pravděpodobně znovu udeřila v oblasti Kaddáfího opevněného komplexu v Tripolisu. Podle reportéra agentury AFP byl při úderu zničen zřejmě prázdný hotel v centru města. Podle úřadů se úder obešel bez obětí. 

Několik hodin poté do metropole dorazila ruská delegace v čele s Michailem Markelovem, zvláštním vyslancem pro Afriku prezidenta Dmitrije Medveděva. Markelov, který již jednal s představiteli libyjské ozbrojené opozice, se podle agentury ITAR-TASS sešel s šéfem diplomacie Abdalem Atím Ubajdím. 

Kaddáfí dříve vyhlašoval, že bude bojovat až do konce

Vláda již dříve oznámila, že je ochotna přistoupit na příměří s povstalci bojujícími proti režimu a jednat o budoucnosti země, ale jen tehdy, pokud Kaddáfí zůstane u moci. Povstalci však žádají jeho odchod. Libyjský vůdce ovšem tvrdí, že bude bojovat až do konce. 

Ubajdí podle Markelova řekl, že Kaddáfí není připraven vzdát se moci a že "libyjské vedení bude diskutovat o budoucnosti země pouze po (uzavření) příměří". 

Před boji v Libyi podle OSN od konce února ze země uprchl téměř milion lidí. Ve středu do tuniského přístavu na jihovýchodě země dorazilo plavidlo s 19 příslušníky ozbrojených sil, kteří podle tuniských oficiálních médií po vystupňování bojů uprchli ze země. Od začátku týdne sem tak podle agentury AFP dorazilo již 46 libyjských vojáků. 

NATO odmítá, že zabilo civilisty

NATO, které má v zemi s posvěcením OSN chránit civilisty, odmítlo obvinění libyjského režimu, že ve středu při bombardování u města Kikla zabilo 12 civilistů. Podle libyjské televize aliance při úderu v tomto městě ležícím asi 150 kilometrů jihozápadně od metropole zasáhla autobus. 

Rusko s Čínou vydaly společné prohlášení, v němž zdůrazňují své znepokojení ohledně leteckých útoků NATO a vyzývají k přísnému dodržování rezoluce OSN. 

Italský premiér Silvio Berlusconi prohlásil, že kampaň NATO by se měla zintenzivnit, aby se spojenci vyhnuli nebezpečí, že do konfliktu zabřednou na dlouhou dobu. V Itálii se pravděpodobně příští týden uskuteční setkání všech libyjských kmenových vůdců a zástupců občanské společnosti. Oznámil to šéf italské diplomacie Franco Frattini. Setkání se má účastnit až 300 lidí, kteří prý budou zastupovat "skutečně celou Libyi". 

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé jako neopodstatněné odmítl nařčení libyjských povstalců, že Alžírsko pomáhá Kaddáfího silám. Vyjádřil přesvědčení, že tato severoafrická země dodržuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Španělsko v pátek vyhostilo libyjského velvyslance a tři další zaměstnance zastupitelského úřadu této země.

Tagy: odstoupeni kaddafi Libye

Zdroje: ČTK