Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Jurečka si navzdory zákazu vypil pivo na veřejnosti. Stačí omluva?

Jurečka si navzdory zákazu vypil pivo na veřejnosti. Stačí omluva?
Jurečka si navzdory zákazu dal na ulici pivo | zdroj: Twitter Mariana Jurečky

Předseda a poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka se na sociálních sítích omluvil, že navzdory zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti vypil večer v Praze na ulici čepované pivo.

Jurečka připustil, že porušení vládních nařízení byla chyba, a mrzí ho to. Své chování sám ohlásil příslušným orgánům a je připraven vyvodit i politickou odpovědnost. Na funkcích prý nelpí a na odchod z politiky ze dne na den je připraven po celou dobu, co v ní je. "Projednám toto na jednání poslaneckého klubu a celostátního výboru," uvedl. Omluví se také v Poslanecké sněmovně.

Jurečka dal na twitter fotografii, jak drží pivo v kelímku v liduprázdné pražské ulici. Pivo si objednal u výdejního okénka cestou do svého bytu v hlavním městě. "Než mi jídlo bylo připraveno a zabaleno, tak jsem si sedl na patník a pivo žahnul. Neuvědomil jsem si, že jsem tímto porušil nařízení vlády. Kdybych si toho byl vědom, pivo si nedávám, ani se s ním nefotím pro sociální sítě," uvedl šéf lidovců na facebooku. Dodal, že za toto porušení vládního nařízení se omlouvá. "Neuvědomil jsem si to. Tuto informaci z vlastního podnětu postupuji také orgánům k prošetření a k potrestání. Mrzí mě to. Udělal jsem chybu," poznamenal.

Zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejně přístupných místech platí od poloviny října, za jeho porušení hrozí pokuta. Opatření je zatím platné do ukončení nouzového stavu, tedy do 20. listopadu. Vláda ale ve čtvrtek požádá Sněmovnu o jeho prodloužení až do 20. prosince.

Není to poprvé, co politici byli vyfoceni při porušení vládních nařízení proti šíření koronaviru. Nedávno byl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek zachycen, jak navzdory platným restrikcím vychází z vinohradské restaurace. Později to vysvětlil tím, že si byl vyzvednout jídlo a při tom vypil pivo. Při jednání Sněmovny se omluvil za návštěvu zavřené restaurace i za to, že své jednání zpočátku zlehčoval. Slíbil poslat 10 000 korun na dobročinné účely související s epidemií. Finanční příspěvek chce poslat i Jurečka.

Ministr vnitra Jan Hamáček ČSSD po jednání Ústředního krizového štábu novinářům řekl, že u Jurečky očekává podobnou dohru, jaká byla u Kalouska. Vidí ale rozdíl v chování Jurečky a bývalého prezidenta Václava Klause, který po svých kritických vyjádřeních na adresu "rouškařů" dorazil na připomínku 17. listopadu bez roušky. "Tam je to systematické porušování z důvodu nějaké ideologie. Respektuji, že každý může mít názor, ale obávám se, že v případě nějakých komplikací panu exprezidentovi neposkytuje lékařskou péči Institut Václava Klause, ale některé lékařské zařízení, kterému by přidělal práci," uvedl. Policie k tomu v úterý uvedla, že možný přestupek zdokumentovala a oznámí správnímu orgánu.

Návštěva zavřené restaurace stála na konci října post ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Prymula se hájil mimo jiné tím, že restaurací procházel do soukromých prostor vyšehradské kapituly. Ve funkci ho nahradil Jan Blatný.

Zdroje: