Jihokorejský soud nařídil propustit prezidenta Jun Sok-jola z vazební věznice

Jihokorejský okresní soud vyhověl žádosti obhájců prezidenta Jun Sok-jola o zrušení zatykače, který na něj byl vydán kvůli prosincovému vyhlášení stanného práva, a připravil tak půdu pro jeho propuštění z vazební věznice.
Junovi obhájci rozhodnutí soudu uvítali, ale upozornili, že prezident zůstane ve vězení ještě týden, kdy se proti verdiktu může odvolat prokuratura. Informovala o tom agentura Jonhap.
Politická krize v Jižní Koreji vypukla loni 3. prosince, když Jun vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice vůči Severní Koreji. Jen o několik hodin později se však proti prezidentovu kroku postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda. Opozicí ovládaný parlament Juna 14. prosince zbavil prezidentských pravomocí a o jeho setrvání ve funkci nebo odvolání rozhodne ústavní soud.
Sesazeného prezidenta v jeho rezidenci 15. ledna zadržel Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) a vzal jej do vazby. Soud vyhověl Junově žádosti o propuštění proto, že zákonná lhůta jeho formálního zadržení uplynula ještě předtím, než jej prokuratura 26. ledna obvinila ze vzpoury.
Lhůta totiž vypršela v devět hodin ráno a prokurátor Juna obvinil krátce před 19. hodinou. S tím ale nesouhlasí obžaloba, podle níž by se lhůta, než prokuratura obvinění podala, měla počítat na dny, a nikoli na minuty a hodiny, uvedla agentura Jonhap.
Soud také souhlasil s námitkou ohledně nezákonnosti vyšetřování, které protikorupční úřad prováděl v souvislosti s Junovým obviněním ze vzpoury. Prezidentův právní tým totiž tvrdil, že zatímco CIO spadá do působnosti Ústředního okresního soudu, vyšetřovatelé získali zatykač od Západního okresního soudu, a neměli tak tudíž pravomoc Juna zatknout.
"Rozhodnutí soulského Ústředního okresního soudu schválit zrušení zatčení potvrzuje, že zde stále existuje právní stát. Teď je míč na prokurátorově straně, která musí okamžitě nařídit prezidentovo propuštění," řekli Junovi právníci.
Jihokorejský trestní řád podle právníků požaduje, aby podezřelý ve vazbě strávil ještě sedm dní, během nichž se obžaloba může odvolat. Pokud tak neučiní, Jun se dostane na svobodu. Prokuratura se k záležitosti bezprostředně nevyjádřila.
Verdikt uvítala Junova Strana lidové moci (PPP) i prezidentská kancelář, která se "spolu s lidmi těší na rychlý návrat prezidenta do služby". Hlavní opoziční Demokratická strana (DS) vyjádřila rozhořčení nad "propuštěním vůdce vzpoury" a vyzvala k podání okamžitého odvolání. To ale v případě, kdy je přerušena vazba, ústavní soud již dříve označil za protiústavní.
Po rozhodnutí soudu začali Junovi příznivci jásat a směřovat do prezidentova sídla v centrální obchodní čtvrti Jongsan. Jeho odpůrci naopak vydali prohlášení vyzývající k podání odvolání. S hesly na podporu zadržovaného prezidenta a proti opozici se na střeše jedné z budov zapálil 79letý muž, kterého museli záchranáři převézt do nemocnice, kde zůstává ve vážném stavu.
Prokuratura kvůli vyhlášení mimořádného stavu 26. ledna obvinila Juna, exministra obrany Kim Jong-hjona a bývalého velitele velení obranného zpravodajství No Sang-wona ze vzpoury. Policie také 4. března prokuratuře předala obvinění tří zmíněných z vlastizrady. V obou případech se povedou zvláštní soudní slyšení.
O setrvání prezidenta ve funkci nebo jeho odvolání v Jižní Koreji rozhoduje ústavní soud. Ten poprvé zasedl 27. prosince a poslední, jedenácté slyšení ohledně vyhlášení stanného práva se konalo 25. února. Osmičlenný ústavní soud má finální verdikt sdělit tento měsíc. Pokud se nejméně šest soudců shodne na Junově odvolání z funkce, musí se do 60 dnů konat nové prezidentské volby.
V zemi se konaly mohutné protesty jak proti Junovým činům, tak za jeho propuštění. Podle policie se jen v sobotu v Soulu sešlo na 150.000 demonstrantů z obou táborů. Průzkum z minulého týdne pak ukázal, že s Junovým odvoláním z funkce souhlasí 59 procent lidí a pro jeho setrvání je naopak 35 procent respondentů.