Jemenští šíité zuří kvůlli zbrojnímu embargu a svolávají protesty

- Aktuality autor: art

Jemenské šíity příliš nepotěšilo rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, která na ně uvalila zbrojní embargo. Podle nich se tím mezinárodní organizace postavila na stranu agresorů. Šíité proto na čtvrtek svolávají protesty. 

Protesty šíitů v jemenském Saná

Protesty šíitů v jemenském Saná,zdroj: Profimedia.cz

Zbrojní embargo odhlasovala Rada v úterý, hlasování se zdrželo jen Rusko, ostatních 14 členů to podpořilo. Rezoluce se vztahuje i na jemenského exprezidenta Alího Abdalláha Sáliha, který se v současné době počítá k šíitské straně.

Šíitští vůdci svolávají protesty a žádají své stoupence, aby dorazili v co největším počtu a rozhodnutí Rady bezpečnosti veřejně odsoudili.

Saúdská Arábie naopak považuje rezoluci za projev "jednoznačné podpory" koaličních náletů, jak uvedl saúdskoarabský velvyslanec při OSN Abdalláh Mualimi. K možnosti případné pozemní operaci diplomat dodal, že "pokud se šíité rezoluci nepodrobí, budou čelit útokům jako dosud".

Egypt nicméně avizoval, že chce se Saúdy uspořádat velké vojenské manévry, kterých by se zúčastnily i státy Perského zálivu. Vojenská cvičení by se konala právě na území Saúdské Arábie.  

Situace v Jemenu eskalovala na konci března poté, co se do bojů zapojila arabská koalice.

Tagy: Jemen války a ozbrojené konflikty konflikt v Jemenu

Zdroje: ČTK