Je konec, Libye patří povstalcům. Po Kaddáfím se slehla zem

- Aktuality autor: Danica Klein

Hlavní sídlo libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v centru Tripolisu dnes padlo, ale svržený diktátor povstalcům i se svými syny stále uniká.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Pevnost Báb al-Azízíja večer podlehla soustředěnému útoku rebelů a údajně i náletům NATO, aby se po několika hodinách stala místem bouřlivých oslav. Západní státy připravují rychlé odblokování zmrazených Kaddáfího aktiv a chtějí svolat mezinárodní konferenci věnovanou co nejrychlejší obnově Libye.

Nikdo neví, kde jsou

Libyjská opozice dnes ovšem ztratila část své důvěryhodnosti, když se v noci po libyjské metropoli se svými stoupenci pohyboval Kaddáfího rozesmátý syn Sajf Islám. Podle pondělních zpráv opozice měl být přitom mezi zajatými členy Kaddáfího rodiny.

Se zahájením posledního útoku na Báb al-Azízíji veškeré stopy po Kaddáfího blízkých mizí. Povstalci je nenašli ani po první prohlídce dobytého Kaddáfího tripoliského sídla. "Báb al-Azízíja je plně v našich rukách, Kaddáfí ani jeho synové tu nejsou. Kde jsou, nikdo neví," řekl novinářům mluvčí rebelů Ahmad Umar Bání. Podle některých členů Přechodné národní rady Kaddáfí Tripolis opustil.

Spojenci oživují Kaddáfího účty

Bojovalo se i v jiných částech města. Exploze otřásla hotelem Rixos, ve kterém jsou ubytovány asi tři desítky zahraničních novinářů. O počtu padlých během boje o Tripolis neexistují žádné zprávy, odhaduje se ale na stovky. Nemocnice v Tripolisu jsou přeplněné zraněnými, někteří pacienti museli nemocnice opustit a byli převezeni do soukromí. Už před útokem na Tripolis fungovala ve městě lékařská péče vinou nedostatku léčiv sotva zpoloviny.

Potravin je v hlavním městě zřejmě dostatek, ale ceny kvůli faktické blokádě vyletěly prudce nahoru. Pokud se obyvatelé města vydají na nákup, budou výší cen nesubvencovaného zboží šokováni, obávají se místní pracovníci OSN. Za Kaddáfího byly ceny potravin mimořádně nízké, a tento systém v nových podmínkách může rychle přestat fungovat.

Podle Al-Arabíje se povstalci na blíže neupřesněném místě střetli s armádním konvojem jedoucím z města Syrta a desítky prorežimních vojáků zabili. Povstalci se dnes údajně zmocnili významného přístavu Rás Lanúf ležícího západně od Benghází. Podle mluvčího rebelů zůstala tamní ropná infrastruktura v provozuschopném stavu. Poškozena prý není ani rafinérie v dalším významném ropném středisku Závíji.

Západní spojenci začínají oživovat zmrazené Kaddáfího účty, aby napomohli rychlé obnově země. Evropská unie oznámila, že je připravena uvolnit libyjská aktiva v okamžiku, kdy k tomu OSN vydá svůj souhlas. Také Spojené státy hodlají uvolnit jednu až jednu a půl miliardy dolarů ze zmrazených libyjských aktiv pro potřeby libyjské Přechodné národní rady. K uvolnění zablokovaných účtů dnes vyzval i šéf turecké diplomacie Ahmet Davutoglu, Německo vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby v této věci urychleně schválila novou rezoluci.

Dokud se nevzdají

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes telefonicky hovořil s prezidentem USA Barackem Obamou. Podle sdělení Sarkozyho kanceláře bude NATO dál poskytovat povstalcům pomoc, dokud se Kaddáfího jednotky nevzdají. Francie i USA podpořily návrhy na brzké svolání mezinárodní konference do Paříže, která by měla dohodnout kroky k obnově válkou poničené Libye.

Česká republika uvítala úspěchy libyjských povstalců z posledních dnů a vyzvala Kaddáfího, aby "bezodkladně" ukončil vojenské operace a vzdal se své funkce. K zemím, které uznaly vládu povstalců za jedinou legitimní, se ale ČR zatím nepřipojila.

Tagy: valka boje kaddafi Libye Tripolis

Zdroje: ČTK