Je jasno: Krejčíře v Česku čeká 15 let za mřížemi

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 28. 3. 2018 17:01) - Aktuality autor: von

Patnáctiletý souhrnný trest pro uprchlého Radovana Krejčíře za skutky spáchané v Česku platí. Pravomocně to ve středu potvrdil pražský vrchní soud, když zamítl Krejčířovo odvolání v kauze přípravy vraždy celníka a pokusu o vytunelování podniku Čepro.

Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř,zdroj: Profimedia

Do Krejčířova patnáctiletého trestu jsou započítána i jeho dřívější odsouzení v ČR za půlmiliardový daňový únik, podvody, zpronevěru a další činy. Podle aktuálního rozsudku Krejčíř podvodně vytvořil fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava v hodnotě zhruba tří miliard korun vůči státnímu podniku Čepro.

Peníze v letech 2003 a 2004 vymáhal soudně. Chtěl také podplatit některého z celníků, aby uprchl s falešnými penězi uloženými v Tukovém průmyslu. Hodlal tak získat dvoumiliardovou pohledávku vůči státu a celníka se následně zbavit. Soudy Krejčíře usvědčily i z padělání peněz i směnek a z řízení organizovaného zločineckého gangu.

Krejčířova advokátka Karolína Babáková věří, že si její klient podá dovolání. Kritizuje mimo jiné to, že česká justice muže odsoudila, zatímco si Krejčíř odpykává jiný trest odnětí svobody v Jihoafrické republice.

Odvolací senát však její argument, že by se věc měla projednávat až v přítomnosti jejího klienta. Mužovo nynější uvěznění v JAR je totiž podle soudu přímým důsledkem událostí, které se staly poté, co v roce 2005 utekl českým policistům při domovní prohlídce své vily.

Jihoafrický soud sice nedávno nepravomocně připustil možnost Krejčířova vydání do ČR, podle českého soudu je však extradice během na dlouhou trať. Současný přístup Krejčíře, který byl v Africe odsouzen k 35 letům vězení a čelí tam dalším čtyřem trestním řízením, označil pražský vrchní soud za zcela účelový.

Z přípravy vraždy celníka usvědčila Krejčíře výpověď jeho "bílého koně", dosazeného jednatele Tukového průmyslu Radka Zwierzyny. Muž, který je v programu na ochranu svědků, prozradil v červnu 2005 Krejčířův plán policii. Bál se totiž, že po celníkovi nechá Krejčíř zabít i jeho.

Členům Krejčířova gangu Tomáši Pavlíčkovi, Ivu Hricikovi a Jaroslavu Siudovi dnes vrchní soud potvrdil podmíněné tresty. U Aleše Kohoutka od dalšího potrestání upustil, protože muž dostal v jiné kauze osm let vězení za daňový únik. Soud také nevyhověl odvolání podniku Čepro, které požadovalo jako náhradu škody celkem 85 milionů korun namísto dříve přiznaných 18,4 milionu. Firma musí nárok vymáhat v občanskoprávním řízení.

Pokud by byl Krejčíř vydán do ČR, mohl by požádat o nové projednání svých českých kauz. Extradici nicméně kromě jeho dalších stíhání v cizině komplikuje i skutečnost, že Česko má s JAR sice uzavřenou smlouvu o vydávání obviněných, nikoliv však smlouvu o předávání odsouzených. Předání Krejčíře k výkonu jihoafrického trestu v ČR by tak zřejmě bylo možné jen na základě vzájemného ujištění, že druhý stát by v obdobném případě postupoval stejně.

"Čistě teoreticky, trest uložený v jiném státě je možné vykonat v ČR, pro to ale nemáme v tuto chvíli žádné indicie. Celý proces vydání k trestnímu stíhání a zároveň předání k výkonu trestu je tak složitý a závislý na okolnostech i shodě obou stran, že nyní není možné předjímat žádný časový horizont," uvedla k tomu mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Vizitka Radovana Krejčíře (49): 

  • Krejčíř, který z České republiky uprchl před policejním vyšetřováním v červnu 2005, je v současnosti ve vězení v Jihoafrické republice. V zemi, kde pobývá od dubna 2007, byl odsouzen za pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami k 35 letům vězení a čelí tam i obvinění v několika dalších závažných kauzách. Letos v polovině března jihoafrický soud souhlasil s Krejčířovým vydáním do ČR, konečné rozhodnutí ale ještě záleží na tamním ministru spravedlnosti.
  • České ministerstvo spravedlnosti minulý týden uvedlo, že nadále trvá na jeho vydání, ČR totiž na Radovana Krejčíře v minulosti vydala několik mezinárodních zatykačů. Krejčíř stojí Jihoafrickou republiku v přepočtu miliony korun kvůli nezbytným bezpečnostním opatřením - podle tamních médií se několikrát pokusil o útěk z věznice. Pokud by byl skutečně vydán do ČR, mohl by si přitom požádat o nové projednání svých českých kauz, protože byl souzen a odsouzen jako uprchlý.
  • Jednou z takto souzených kauz je také případ pokusu o vytunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka, za který dnes pražský vrchní soud Krejčířovi potvrdil souhrnný patnáctiletý trest. Už v listopadu 2015 uložil Městský soud v Praze Krejčířovi 15 let vězení, tento trest v sobě přitom zahrnul i další odsouzení Radovana Krejčíře v ČR, loni v březnu se odvolal a případem se tak zabýval odvolací soud.
  • Už před Krejčířovým odsouzením kvůli Čepru padly pravomocné verdikty, například za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5. Původně mu za ně soudy uložily 10,5 roku vězení, později je zahrnuly do trestu o vytunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka. Loni v červenci český soud zastavil pro neúčelnost další stíhání za únos podnikatele Jakuba Konečného, který podle obžaloby zorganizoval v roce 2002.
  • Krejčíř, který se narodil 4. listopadu 1968 v Českém Těšíně, vystudoval Fakultu ekonomickou Vysoké školy báňské v Ostravě. Po škole podnikal v řadě společností, mimo jiné zasedal v orgánech společností Staviva, Corado Holding nebo Corimex. V současnosti je podle internetového obchodního rejstříku společníkem ve firmách TT Real Service, K plus G Invest a DKR Invest Praha.
  • Na přelomu tisíciletí začal být v České republice Krejčíř stíhán kvůli hospodářské trestné činnosti, v červnu 2005 ovšem zmizel do zahraničí. Podařilo se mu tehdy utéct policistům při domovní prohlídce v jeho vile v Černošicích a zamířil na Seychelské ostrovy (již dříve si zařídil občanství Seychelské republiky), kam za ním odjeli i manželka Kateřina se synem Denisem. V dubnu 2007 přicestoval Krejčíř pod falešnou identitou do JAR. Byl ihned zatčen a následně propuštěn na kauci.
  • V Jihoafrické republice začal být spojován se závažnými zločiny, od listopadu 2013 je za mřížemi. V květnu 2014 stanul před soudem a v únoru 2016 si vyslechl trest 35 let vězení za pokus o vraždu, únos, mučení a obchod s drogami. Případ se týká únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu. Krejčíř účast na zločinech odmítá, jeho snaha o odvolání ale byla neúspěšná. V JAR je spojován s řadou dalších zločinů včetně vražd.
  • Česká republika, která se domáhá Krejčířova vydání od roku 2007, po Krejčířově odsouzení v Jihoafrické republice oznámila, že chce dál usilovat o vydání. Krejčíř se přitom v JAR snažil extradiční proces zpomalit žádostí o politický azyl. Tuto žádost ale v roce 2016 stáhl a vydávací řízení tak mohlo pokračovat.

Tagy: Česko domácí Jihoafrická republika Čepro česká justice justice a soudy

Zdroje: ČTK