Japonsko podrobí všechny své jaderné elektrárny zátěžovým testům

- Aktuality autor: red

Japonsko podrobí všechny své jaderné elektrárny zátěžovým testům. S odvoláním na japonského ministra hospodářství Banriho Kaiedu o tom informovala agentura DPA, podle níž tím chce japonská vláda po vážném poškození jaderné elektrárny Fukušima 1 ujistit své občany o bezpečnosti ostatních provozů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Japonská vláda již dříve nařídila důkladné bezpečnostní prověrky ve všech 54 jaderných reaktorech v zemi a podle agentury AP není zatím jasné, čím přesně se "zátěžové testy" budou od předchozích kontrol odlišovat. Ministr hospodářství řekl, že by testy měly ověřit připravenost elektráren na výjimečné události, například velká zemětřesení.

Jaderná elektrárna Fukušima 1 byla vážně poškozena silným zemětřesením a ničivou přívalovou vlnou cunami, které zemi zasáhly 11. března. Z elektrárny po přírodní katastrofě uniklo velké množství radioaktivity. S následky nejhorší jaderné havárie od Černobylu bojuje Japonsko dodnes.

Od březnového zemětřesení zůstává stále 35 japonských jaderných reaktorů mimo provoz. Jedním z důvodů, proč obnovení jejich provozu trvá tak dlouho, jsou obavy veřejnosti. Japonsko z jádra získává asi 30 procent své energie.

Tagy: Japonsko jádro elektrárny

Zdroje: ČTK