Jak odlehčit řecké dluhy? Evropská unie váhá nad dalšími výjimkami

- Aktuality autor: red

V Evropské unii se nyní pracuje na tom, jak Řecku "odlehčit" jeho obrovské dluhové břemeno. Unie uvažuje, že by Řecko nedodrželo více než původně uvažovaných 21 procent svých dluhových závazků. To by znamenalo vyšší ztráty především pro evropské banky.

Právě odpisy řeckého dluhu byla velmi pravděpodobně hlavním tématem jednání mezi řeckým premiérem Jorgosem Papandreem a prezidentem EU Hermanem van Rompuyem. Oba však po vzájemném setkání neposkytli novinářům žádné vyjádření.

Evropská komise, s jejímž předsedou Josém Barrosem se měl dnes Papandreu také telefonicky spojit stejně jako s šéfem eurozóny Jeanem-Claudem Junckerem, chce, aby zapojení soukromého sektoru bylo dobrovolné. S tím konec konců počítala i dohoda ze summitu eurozóny z 21. července.

EU nyní zvažuje, zda by tuto dohodu neměla znovu otevřít a ztráty pro soukromý sektor zvýšit. Situací a případným řešením se budou zabývat ministři financí eurozóny na mimořádném zasedání, které se uskuteční 23. října těsně před summitem EU a eurozóny.

Tagy: Euro dluh Řecko pomoc Brusel statni atény

Zdroje: ČTK