Turbulence ve slovenském parlamentu - předčasné volby a eurofond

- Aktuality autor: Danica Klein

Dosluhující slovenská vláda dnes podle očekávání podpořila vypsání předčasných parlamentních voleb na 10. března příštího roku. Ústavní zákon o zkrácení volebního období má parlament schválit už odpoledne.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Na nových volbách se trojice vládních stran bez koaličních liberálů dohodla s opozičním Směrem-sociální demokracií (Směr-SD) výměnou za opoziční podporu pro zvýšení pravomocí záchranného fondu eurozóny v opakovaném hlasování sněmovny.

Po schválení termínu

Šéf Evropské komise José Barroso je přesvědčen, že Slovensko eurofond schválí a že nadcházející unijní summit 23. října se uskuteční bez problémů. Novinářům dnes podle agentury Reuters v Bruselu také řekl, že vítá dohodu slovenských stran k prosazení EFSF.

Vládní krize na Slovensku propukla v úterý, kdy vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) předsedy parlamentu Richarda Sulíka ani za cenu pádu kabinetu premiérky Ivety Radičové nepodpořila úpravy ve fungování eurofondu. Zvýšení pravomocí a reálné úvěrové kapacity Evropského fondu finanční stability (EFSF) už schválilo všech 16 ostatních členských zemí eurozóny, bez souhlasu Bratislavy však nemohou změny vstoupit v platnost. Očekává se, že slovenský parlament v opakovaném hlasování EFSF podpoří, hlasovat má po schválení termínu předčasných voleb.

Poslanci se dnes sejdou v 15:00. Původně se počítalo, že jednání sněmovny začne už hodinu po poledni. Předčasné volby na Slovensku se po dohodě politických stran uskuteční necelé dva roky po té, co do úřadu nastoupil stávající kabinet. Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě favorizují Směr-SD expremiéra Roberta Fica, který s velkým náskokem vyhrál i loňské parlamentní volby, ale nakonec skončil v opozici. Důvodem byl slabý volební zisk jeho tehdejších koaličních partnerů a překvapivý úspěch dvou nových stran, SaS a Mostu-Híd. Tato dvě seskupení spolu s tradičními stranami pravého středu, SKDU-DS a KDH, nakonec vytvořily vládu. Vládní krize ale jejich oblibu může podle slovenského tisku oslabit.

Státní rozpočet na příští rok

Vláda premiérky Radičové by podle dostupných informací měla setrvat v úřadu až do voleb. Fico ve středu ohlásil, že jeho strana zůstane vůči dosluhujícímu kabinetu v opozici. Podle pozorovatelů tak získal před konáním předčasných voleb výhodnou pozici, protože může dosluhující koalici kritizovat za nepopulární rozhodnutí a vysokou nezaměstnanost.

Vládu čeká ve sněmovně například prosazení zákona o státním rozpočtu na příští rok, který pro dodržení závazku země snižovat schodek veřejných financí počítá s dalšími úsporami. Kabinet navíc čelí výpovědím více než dvou tisícovek lékařů, kteří požadují mimo jiné vyšší platy.

Zkušenosti s konáním předčasných voleb Slovensko už má. Naposledy v roce 2006 nevydržela v úřadu celé čtyřleté funkční období druhá vláda premiéra Mikuláše Dzurindy.

Parlament ubere z tempa

Fico tehdy rovněž z opozičních pozic dosáhl zastavení privatizace nebo přijímaní důležitých rozhodnutí vládou až do konání nových voleb. Podobné požadavky nyní šéf Směru-SD veřejně nevznesl. Premiérka Radičová dnes ale oznámila, že vláda už nebude prosazovat rozsáhlé změny v placení daní a odvodů z dílny ministra práce za SaS, které počítaly mimo jiné se zavedením takzvané superhrubé mzdy. Část koalice už dříve avizovala, že vláda i parlament ubere z tempa.

Podobný způsob zkrácení volebního období jako Slovensko zvolil v roce 2009 český parlament po vyslovení nedůvěry koaliční vládě Mirka Topolánka (ODS). Konání předčasných voleb v původně stanoveném termínu ale zabrzdilo rozhodnutí ústavního soudu. Podobný scénář na Slovensku se nepředpokládá, protože tamní ústavní soud nemá pravomoc posuzovat ústavní zákony.

Pád vlády trhal rekordy

Úterní hlasování slovenského parlamentu, který odmítl záchranný fond eurozóny, a následný pád vlády premiérky Ivety Radičové přinesl místním médiím rekordy ve sledovanosti. Historicky nejvyšší zájem zaznamenaly například server Sme.sk nebo zpravodajská televize TA3. Úspěch slavil i druhý kanál slovenské veřejnoprávní televize.

Radičová byla donucena položit hlavu pod gilotinu. Slovenská vláda končí

Sme.sk hlásí, že zaznamenalo 1,4 milionu otevření textu o rozpadu vlády. TA3 dosáhla jedenáctiprocentního podílu na televizním trhu, což je dosud vůbec nejvyšší zisk v historii tohoto zpravodajského kanálu.

Dvojku, druhý kanál Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS), sledovalo po celou dobu přenosu z parlamentu téměř 12 procent lidí, tedy asi 320.000 diváků. Samotné hlasování si pak na tomto televizním okruhu nenechalo ujít asi 25 procent diváků.

Tagy: parlament

Zdroje: ČTK