Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Jak nejčastěji cestujeme? A máme cestovní pojištění?

Jak nejčastěji cestujeme? A máme cestovní pojištění?
zdroj: tisková zpráva

Čeští turisti čím dál víc cestují za hranice, každý 10. nemá cestovní pojištění. Přitom nehod na dovolených přibývá, průměrná škoda je za 10 000 korun. 

V loňském roce vycestovalo do zahraničí o 9,1 % více lidí než roce 2017, celkem 7,4 milionu. S rostoucím počtem lidí přibylo o 7,8 procenta také množství škod z cestovního pojištění. Skokově vzrostl počet velkých škod nad 100.000 Kč. Přesto do zahraničí vyrazí každý 10. Čech bez cestovního pojištění.

Díky příznivému vývoji ekonomiky a rostoucím platům si Češi ve velké míře dopřávají cestování. Ze statistik ERV Evropské pojišťovny vyplývá, že trendem posledních let je vyrazit do zahraničí sice na kratší dobu, ale vícekrát za rok. Do jejich hledáčku se v létě řadí zejména Turecko, Řecko, Španělsko, Egypt či Itálie. Stálicí je samozřejmě Chorvatsko.

56 % Čechů vloni preferovalo cestu automobilem nebo autobusem, 41 % lidí pak letadlem. Leteckých cest bylo meziročně o 14,2 % více. Na dovolenou jsou v posledních letech také kladeny stále vyšší nároky. Téměř třetina Čechů během ní vyžaduje pětihvězdičkový hotel a 90 % klientů velkých cestovek volí stravování all inclusive.

Komplikací na dovolených přibývá
Některým českým turistům bohužel chybí zkušenosti s cestováním, a proto se více potýkají s komplikacemi během pobytu u moře. Jedná se zejména o gastroenteritidu, ORL problémy či úrazy končetin a vazů. Ze statistik ERV Evropské vyplývá, že průměrná výše škody z cestovního pojištění je zhruba 10 000 korun. V roce 2018 ale dramaticky přibylo tzv. „velkých škod“ nad 100.000 korun. Průměrná výše takové škody činí 307.000 korun a lze předpokládat, že počet i výše velkých škod budou v dalších letech stále růst, už kvůli vyšším cenám za hospitalizaci ve světě. Růst nákladů na škody je zapříčiněn také omezenými možnostmi umístění stretcherů v letadlech pro potřeby repatriace nebo transportu pacienta.

U pojištění hraje hlavní roli asistenční služba
Cestovní pojištění by v dnešní době mělo být základem pro jakoukoli cestu za hranice. Před jeho samotným výběrem je důležité si rozmyslet, co budeme v zahraničí dělat. Pojistná ochrana pro pobytový zájezd, který strávíme převážně na pláži, bude značně rozdílná od rozsahu pojištění pro cestu plnou adrenalinových aktivit nebo poznávacího zájezdu. Co se týče limitů léčebných výloh, v rámci Evropy by měly být limity alespoň ve výší 1 500 000 Kč. V rámci cest po světě alespoň 2 500 000 Kč. Pohlížení na cestovní pojištění pouze přes limity ale přestává dávat smysl, protože limity nejsou to, co v případě problémů zachraňuje život.

Klíčovým parametrem cestovního pojištění je proto kvalitní a odborná asistenční služba, která vychází ze znalostí stavu lékařské péče a zdravotnických zařízení v dané destinaci. ERV Evropská pojišťovna má vlastní non-stop asistenční službu, kterou řídí přímo ze své centrály v Praze. Tvoří ji více než stočlenný tým, který komunikuje v osmi jazycích, samozřejmě včetně češtiny. Aby pojišťovna zajistila nejvyšší možnou kvalitu asistenčních služeb, provozuje skupina ERV mezinárodní sít asistenčních Euro-Center, díky kterým poskytuje nepřetržitý servis po celém světě. Zástupci ERV Evropské také pravidelně osobně navštěvují a prověřují zdravotnická zařízení v zahraničí.

Zdroje:
Inzerce