Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Izrael nabídne veřejnosti třetí očkovací dávku - jako první na světě

Izrael nabídne veřejnosti třetí očkovací dávku - jako první na světě
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech osobám starším 60 let. Bude tak první zemí, která začne očkování třetí dávkou této vakcíny nabízet široké veřejnosti. Jako první bude přeočkován prezident Jicchak Herzog.

Rozhodnutí začít nabízet třetí dávku očkovaným seniorům učinil Izrael ve chvíli, kdy se potýká s rostoucím počtem infikovaných. V zemi zároveň panují obavy, že se účinnost vakcíny po určité době snižuje.

„Dnes večer oznamuji začátek kampaně přeočkování třetí dávkou,“ uvedl premiér Naftali Bennett v televizním projevu. „Realita ukazuje, že vakcíny jsou bezpečné. Realita také ukazuje, že vakcíny chrání před vážným průběhem nemoci a smrtí. A stejně jako u vakcíny proti chřipce, která se musí čas od času obnovit, je tomu tak i v tomto případě,“ dodal. V projevu také řekl, že jako první osoba v zemi třetí dávku dostane v pátek prezident Herzog. Veřejnosti v určené věkové kategorii pak bude zpřístupněna od neděle. Premiér dnes také poznamenal, že hned po tiskové konferenci zavolá své matce, aby ji povzbudil k přeočkování.

Dříve tento měsíc začal Izrael třetí dávkou očkovat lidi se sníženou imunitou, například ty, kteří mají za sebou transplantaci ledvin či jater.

Přeočkování vakcínami proti covidu-19 dosud nebylo schváleno v EU ani Spojených státech. Zatím se neprokázalo, zda třetí dávka opravdu pomůže, a pokud ano, komu by měla být podána a s jakým odstupem. První rozsáhlá studie této strategie, do níž jsou zapojeny tisíce pacientů, začíná v Norsku, píše AP. V některých zemích bylo přeočkování provedeno u ruských a čínských vakcín.

Bennett však uvedl, že pro spuštění očkování třetí dávkou se vyjádřila převážná většina týmu expertních poradců, a to poměrem 56 ku jednomu. Doplnil, že doporučení bylo vydáno na základně „značného výzkumu a analýzy“ a že tyto informace budou sdíleny se světem. První závěry izraelských studií naznačují, že se účinnost vakcíny při ochraně před vážným průběhem nemoci snížila u lidí, kteří byli očkováni v lednu.

„Výsledky ukazují, že po čase v těle dochází k poklesu imunity a smyslem přeočkování je ji posílit a tím pádem výrazně snížit riziko nákazy a vážného průběhu nemoci,“ uvedl Bennett.

Izrael v prosinci zahájil rychlou a rozsáhlou vakcinační kampaň. Dvě dávky vakcíny Pfizer/BioNTech obdrželo dosud zhruba 57 procent izraelské populace, která čítá 9,3 milionu lidí. U osob starších 40 let proočkovanost přitom činí přes 80 procent.

Rozsáhlá vakcinace umožnila Izraeli, aby ukončil uzávěru společnosti dříve než jiné země. Nyní se ukazuje, že účinnost očkování postupem času oslabuje především v ochraně před samotným nakažením. Izrael se teď potýká s novým nárůstem počtu infikovaných nakažlivější variantou delta, a to i mezi některými očkovanými. Dnes Izrael zaznamenal 2165 nových případů nákazy, 159 lidí má v zemi nyní vážný průběh nemoci. Minulý týden izraelské ministerstvo zdravotnictví odhadlo, že očkování mělo v posledním měsíci jen 41procentní účinnost proti symptomatické infekci. Ochrana před vážným průběhem nemoci však zůstala silná - činila 91 procent.

Nárok na očkování třetí dávkou budou mít v Izraeli osoby starší 60 let, které obdržely druhou dávku před více než pěti měsíci. Zdravotní pojišťovna Makabi, která je jedním ze čtyř veřejných poskytovatelů zdravotní péče v Izraeli, již oznámila, že se její klienti mohou začít registrovat s tím, že očkování třetí dávkou spustí v neděli.

Zdroje: