Itálii probudily smrtící otřesy. Vyžádaly si nejméně 240 mrtvých

GALERIE VIDEO - Aktuality autor: roj

Centrum Itálie v brzkých ranních hodinách postihlo silné zemětřesení o magnitudu 6,2. Zemřelo nejméně 240 lidí a další desítky až stovky se pohřešují. Městečka Amatrice a Accumoli, která byla nejblíž epicentru, otřesy částečně srovnaly se zemí. Ministerstvo zahraničí nemá zprávy o tom, že by se neštěstí dotklo nějakých Čechů.

Centrum Itálie postihlo ničivé zemětřesení

Centrum Itálie postihlo ničivé zemětřesení,zdroj: Corpo forestale dello Stato

Po prvních otřesech, které udeřily kolem půl čtvrté v noci, následovalo sedmnáct menších, z nichž nejsilnější měl magnitudo 5,5.

Silné otřesy lidi překvapily ve spánku, proto je pravděpodobné, že jsou pod troskami uvězněny další desítky obětí. Podle italských médií je mezi mrtvými i několik dětí, nejmladší oběti bylo jen pár měsíců.

Na postižených místech zasahují stovky záchranářů, členů horské služby, hasičů, policistů i vojáků se psy. Oblast je ale kvůli hornatému terénu a narušeným mostům špatně přístupná.

 

Italský premiér Matteo Renzi vzdal hold všem, kdo na místě pomáhají. Míří do oblasti a slíbil, že nikdo nezůstane bez pomoci. "V těžkých dobách Itálie ví, co dělat," prohlásil.

V sousedství postižených oblastí vznikají stanová městečka. Zhruba 250 přechodných obydlí dal k dispozici starosta města Aquila, které postihlo zemětřesení před sedmi lety.

Nemocnice po celé Itálii jsou plné lidí, kteří vyslyšeli prosby lékařů a stojí dlouhé fronty na to, aby mohli darovat krev.

Italská biskupská konference oznámila, že na pomoc vyčlenila milion euro (27 milionů korun) a vyhlásila sbírku na pomoc postiženým zemětřesením. Pomoc nabízejí i zahraniční politici.

Tagy: Itálie zahraničí zemětřesení a sopečná činnost

Zdroje: ČTK,BBC,repubblica.it,Corriere.it