Islamisté údajně ovládli rafinérii Bajdží. Kerry chce jednat s Kurdy o politice

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Po desetidenních bojích prý islamisté získali důležitou rafinérii Bajdží na severu Iráku. Chtějí ji předat místním kmenům, které mají rafinérii napříště řídit.

Kurd bojující proti radikálům poblíž Kirkúku

Kurd bojující proti radikálům poblíž Kirkúku,zdroj: Profimedia.cz

Rafinerie zpracovává ropu těženou na severu země a zajišťuje zhruba třetinu celostátní produkce ropných výrobků. Provoz v ní byl zastaven minulý týden. 

Dobytí rafinerie je strategický úspěch radikálů z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), neboť skupina tím získá přístup k ropným produktům, jež může zpeněžovat a zároveň jimi zásobovat obyvatelstvo území, která už ovládá. Kromě severu Iráku je to také provincie Anbár západně od Bagdádu. 

Mluvčí radikálů, jehož citovala stanice BBC, řekl, že ISIL pokračuje v postupu k Bagdádu. Bajdží leží zhruba v polovině vzdálenosti mezi metropolí a severoiráckým Mosulem, který ISIL drží od 10. června. 

Americký ministr zahraničí John Kerry v pondělí v Bagdádu slíbil Iráku pomoc USA proti ISIL, avšak s tím, že Iráčané urychlí jednání o nové koalici. Premiér Núrí Málikí slíbil, že vláda vznikne do 1. července. 

Kerry v úterý také dorazil do iráckého Kurdistánu. Chce požádat tamní představitele, aby se aktivně podíleli na ústřední politice Bagdádu.

Kurdové obývají tři severovýchodní irácké provincie, jež spravují jako autonomii. Za současného vojenského konfliktu, při němž vláda nepřesvědčivě odráží postup islámských radikálů severem státu, se zbraní chopily kurdské milice a brání provincii Kirkúk. Přiléhá ke kurdským oblastem a je nejdůležitějším místem těžby ropy na severu země. 

V Iráku je podle nepsaného pravidla prezidentem Kurd, zatímco vládě předsedá šíita a parlament vede sunnita. Prezidentovi Džalálovi Talabánímu, který je dlouhodobě nemocen, mandát skončí letos a potřetí za sebou ho vykonávat nemůže. 

 

Tagy: ropa Irák radikálové

Zdroje: ČTK