Írán má dost odstředivek, aby do roka vyrobil jadernou bombu

- Aktuality autor: red

Írán už v současnosti disponuje dostatečným množstvím odstředivek, aby vyprodukoval množství obohaceného uranu dostatečné pro výrobu jaderné pumy během pouhého jednoho roku.

Prohlásil to při slyšení v americkém Senátu náčelník Zpravodajské služby ministerstva obrany (DIA) generálporučík Ronald Burgess. 

"Panuje názor - aniž bychom znali přesný počet odstředivek - že mluvíme o době jednoho roku," řekl šéf vojenské rozvědky. Náměstkyně ministra obrany Michele Flournoyová k tomu uvedla, že vláda USA si nechává otevřené všechny možnosti pro získání kontroly nad íránským jaderným programem. 

"Vojenská opatření ale nepreferujeme. Dál věříme, že nejúčinnější přístup v této chvíli spočívá v kombinaci diplomacie a nátlaku," řekla Flournoyová. 

Při obohacování uranu je třeba oddělit hlavní izotopy uranu. Oddělování je možné provádět energeticky náročnou difúzí nebo úspornějším odstřeďováním. Při něm je třeba vytvořit soustavu odstředivek (centrifug) v řádu až tisíců kusů. 

Írán minulý týden oznámil, že vyvinul a otestoval centrifugy třetí generace, které mají šestinásobně vyšší kapacitu produkce obohaceného uranu využitelného v energetice i zbrojení. 

"Tyto centrifugy nám umožní nejen zvýšit naši kapacitu oddělování (uranu), nýbrž zároveň produkovat více (obohaceného uranu) za kratší dobu," řekl minulý pátek šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Salehí. 

Spojené státy v poslední době znásobily diplomatické úsilí, na jehož konci by měly být nové mezinárodní protiíránské sankce. K jejich prosazení potřebuje Washington hlasy všech stálých členů Rady bezpečnosti OSN - zatímco Británie, Francie a zřejmě i Rusko souhlasí, Čína váhá. 

William Burns, náměstek ministra zahraničí, nicméně při slyšení v Senátu označil za pravděpodobné, že se Peking k sankcím připojí. "Myslím, že Čína souhlasí s tím, abychom Íránu vyslali silné poselství. Je pravděpodobné, že budeme schopni dát rezoluci Rady bezpečnosti dohromady. Pevně doufám, že během několika týdnů," řekl senátorům Burns. 

Bude ale podle něj velmi těžké donutit Rusko a Čínu k tomu, aby sankce zablokovaly přístup Íránu k dodávkám petrochemických produktů, jak to USA navrhují.

Tagy: USA Írán washington uran

Zdroje: ČTK