Factum Invenio přisuzuje vítězství a 70 mandátů ČSSD

- Aktuality autor: red

Ve volbách do Poslanecké sněmovny by v dubnu byla nejúspěšnější ČSSD, která by získala 70 mandátů, druhá ODS by měla 53 mandátů a třetí KSČM 30 mandátů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Factum Invenio.

Do sněmovny by se dostaly také strany TOP 09 s 23 mandáty, Věci veřejné se 16 mandáty a KDU-ČSL s osmi mandáty. Zelení ani SPO-Zemanovci by se do sněmovny nedostali.

Voleb by se zúčastnilo 64,4 procenta oprávněných voličů. 

Podle Factum Invenio by v takovém případě nemohla vzniknout žádná pravicová ani levicová většinová vláda. Sociální demokracii by k sestavení vlády nadále nestačila ani podpora KSČM, ani společná podpora středových KDU-ČSL a Věcí veřejných. 

Oproti volbám v roce 2006 by výsledek ODS byl v současnosti byl o 13 procentních bodů horší, tehdy strana získala 35,4 procenta hlasů. Mírně by si pohoršila i ČSSD, naopak by si polepšili komunisté.

Průzkumy všech agentur dlouhodobě favorizují ČSSD a dokazují pokles preferencí ODS na úkor menších stran jako jsou TOP 09 a Věci veřejné. Podpora ČSSD už ovšem také neroste, spíše kolísá. Částečně jí ubírá voliče strana SPO-Z.

Tagy: ČSSD ODS

Zdroje: ČTK