Půl milionu lidí uprchlo v panice z iráckého Mosulu, oblast obsadili povstalci

- Aktuality autor: Petr Kubec

Z iráckého města Mosul, které v úterý obsadili povstalci z hnutí Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), uprchlo až doposud na půl milionu lidí. Radikálové mají v současnosti pod kontrolou celou severní provinicii Ninive a její středisko Mosul, kde obsadili letiště, televizní studio a úřad guvernéra. Konkrétní čísla nejsou doposud k dispozici, ale podle členů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) si incident vyžádal velké množství obětí zejména z řad civilistů.

ISIL, který se hlásí k teroristické síti Al-Káida, bojuje také v sousední Sýrii s cílem založit v oblasti islámský chalífát.

Lidé se podle agentury AFP nemohou dostat do čtyř nemocnic, protože tato zařízení jsou v bojové zóně. Jako ošetřovny proto slouží mešity, kam jsou sváženi zranění. Ve městě prý platí zákaz jízdy autem, mnoho lidí prchá pěšky.

Očekává se, že vláda nasadí veškeré prostředky, aby Ninive získala zpět. Kromě armády by nasadila zřejmě i místní milice, letectvo, šíitské dobrovolníky z Íránu i kurdské milice. Využije zřejmě logistickou pomoc Spojených států a americké tajné služby.

V Mosulu vlají černé prapory Al-Káidy, mnoho policejních stanic je vypálených a podle svědků vojáci odhodili zbraně a prchli stejně jako civilisté. Míří hlavně do autonomního Kurdistánu, jehož úřady už zajistily pro uprchlíky dočasné tábory.

Podle stanice BBC ovládá ISIL provincii Ninive už několik měsíců a strategické části Mosulu si vybojoval za pět dní. Stanice upozorňuje, že tento vojenský úspěch v Iráku je mnohem cennější než ten, jehož skupina dosáhla v Sýrii, když ovládla tamní provincii Rakka.

Tagy: povstalci Irák al-kaida migrace

Zdroje: ČTK