Indii zaplaví vlna protestů po úmrtí mladé studentky

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Indická policie se připravuje na masové protesty po úmrtí mladé ženy, kterou v polovině prosince zbila a znásilnila skupina mužů v jedoucím autobuse. Třiadvacetiletá dívka, která se stala symbolem odporu proti násilí páchanému na ženách, zemřela v pátek v noci (dnes ráno místního času) v nemocnici v Singapuru. Policisté jen několik hodin poté šestici podezřelých útočníků obvinili z vraždy, hrozí jim trest smrti. 

Protesty v Indii

Protesty v Indii,zdroj: news.com.au

Dívčino mrtvé tělo bude ještě dnes převezeno zpět do Indie, kde už začaly smuteční a protestní akce. Soustrast pozůstalým vyjádřili nejvyšší představitelé země včetně premiéra Manmóhana Singha a prezidenta Pranába Mukherdžího, který zesnulou ženu označil za "skutečnou hrdinku". 

V indické metropoli panují přísná bezpečnostní opatření. Policie uzavřela velké oblasti uvnitř vládní čtvrti a v okolí památníku Indická brána v centru města. Právě tam probíhaly před Vánocemi velké demonstrace, během nichž utrpěly zranění desítky lidí a jeden policista přišel o život. Příslušníci pořádkových sil proti jejich účastníkům zasahovaly slzným plynem a vodními děly. Uzavřeno je také nejméně deset stanic metra. 

Ministr vnitra Sušílkumár Šinde v televizi NDTV apeloval na to, aby lidé památku zesnulé ženy uctili poklidně. "Prosím, nechoďte do ulic," žádal. Ke klidu vyzval rovněž šéf policie v Dillí. Obyvatelé metropole se zatím scházejí v parku Džantar Mantar a Ramlila, kde policie shromáždění povolila. Akce mají zatím spíše smuteční charakter: na ulicích se objevují věnce, květiny a zapálené svíčky, napsala agentura AP. 

Premiér Singh prohlásil, že rozhořčení lidí chápe a že případ brutálního znásilnění by měl být podnětem ke změnám týkajícím se ochrany žen před násilím. "Možná prohrála svůj boj o život, ale na nás teď je zajistit, aby její smrt nebyla zbytečná," uvedl. 

Trest smrti?

Případ nutí indickou vládu k debatě o mimořádném trestu. Nejvyšší sazbou pro pachatele znásilnění je nyní doživotí. Ministr vnitra Šinde už ale hovořil o možnosti tvrdšího trestu v mimořádně brutálních případech. 

Šestice podezřelých byla dosud stíhána za znásilnění, nyní přibylo obvinění z vraždy. V případě, že budou odsouzeni, jim hrozí až trest smrti. V Indii se nicméně trest smrti vykonává jen výjimečně, od roku 2004 byly popraveny pouze dvě osoby - muž, který znásilnil a zabil školačku, a jediný z atentátníků, který přežil teroristické útoky v Bombaji z roku 2008. 

Útok na mladou ženu, studentku medicíny, se odehrál 16. prosince. Skupina mužů ji zbila železnými tyčemi a znásilnila v autobuse, kterým cestovala se svým přítelem. Také jeho násilníci zbili. Dívka utrpěla závažná poranění a začaly jí selhávat životně důležité orgány. V polovině tohoto týdne byla po deseti dnech hospitalizace v nemocnici v Dillí převezena ke specializované léčbě do Singapuru.

Tagy: smrt Indie znásilnění dívka

Zdroje: ČTK