I Tripolis se prý už ke Kaddáfímu otáčí zády

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Libyjská televize vysílá živě záběry skupiny dívek, které přišly k tripoliskému sídlu Muammara Kaddáfího. Jsou v bílém, v rukou drží lampičky na baterie a na hlavách mají připevněny kruhy coby svatozáře. v Tripolisu ale

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Pějí píseň We are the World, která vznikla v roce 1985 v rámci charity na podporu hladovějící Africe. Než se ovšem v libyjské televizi objevily první záběry z této akce, podal jeden z obyvatel Tripolisu agentuře Reuters vlastní neradostnou vizi osudu města: "Skončili jsme." 

Představuje se jako Hámid a říká, že do revoluce pracoval v jedné turecké stavební firmě. "Je rozhodnuto, přijde to z nebe, jenom nevíme kdy," tvrdí Hámid. Jiný spoluobčan ho považuje za provokatéra a informátora libyjské vlády. 

Letadla NATO se v minulých dnech soustředila na bombardování Tripolisu a Kaddáfího oponenti počítají dny, které plukovníkovi zbývají. 

Demonstrující opět vycházejí do ulic

Čtvrť, která se proti Kaddáfímu postavila v únoru, ale protesty v ní byly rychle udušeny, znovu ožívá. Demonstrující zase vycházejí do ulic, policie na ně střílí. Mezi lidmi koluje video, na němž je jeden z protestů zaznamenán. 

Státní sdělovací prostředky o ničem podobném neinformují, nedůvěra v zahraniční novináře je velká. Jeden z novinářů, který právě něco řekl anglicky kolegovi, si chce koupit zmrzlinu, ale majitel stánku odvětí, že nemá naběračku. Když mu zákazník ukáže na tu, co leží na pultě, prohlásí Libyjec, že ta nefunguje. 

Důsledky Kaddáfího neústupnosti

Tato nedůvěra bývala v Tripolisu všudypřítomná, teď se dá ale překonat rychleji než dříve. I Tripolisané už začínají pociťovat důsledky Kaddáfího neústupnosti. Litr benzínu stojí oficiálně stále 0,15 dínárů (dvě koruny), avšak je ho málo, takže na černém trhu se platí až třicetinásobek. U benzínových pump byli rozmístěni vojáci. 

"Kdo si sakra myslíš, že jsi?" křičí rozhořčený motorista a vyskakuje ze svého sedanu ve frontě před pumpou nedaleko centrální banky. Rozlítil ho řidič BMW, který najel doprostřed fronty a předbíhá. "Proč na něj křičíš? Poslal ho sem natankovat ten práskač, co mu patří všechno," zklidňuje prvního další z řidičů. 

Doporučuje kolegovi, aby radši myslel na "těch 500 dínárů", které vláda v únoru slíbila lidem připlácet na živobytí. Dostal je ale málokdo. "Až ti přijdou, přijeď sem a utrať je tady," volá posměšně. 

Povstalci jsou prostitutky, zrádci a zloději

Na jiných lidech je patrná hluboká rezignace. Minulý pátek byly tripolské ulice prázdné, což je v době volného dne a svátečních modliteb neobvyklé. Obchodníkům to nijak nesvědčí. Jeden z těch, kteří prodávají u přístavu, to připisuje povstalcům a hovoří o nich takto: "Jsou to zrádci, prostitutky a zloději a NATO jim blahopřeje. Brzo tady budeme trpět ještě víc. Bude tu zmatek a my budeme mít hlad. Už teď nemohu doplnit některé zásoby." Ukazuje na poloprázdné police svého krámu s několika plechovkami artyčoků. Na otázku, proč vůbec otevřel, když na ulici skoro nikdo není, říká: "Musím, je to tak lepší." 

Kaddáfí se na lidi dívá jako na krysy, které může zabíjet

Kolega opodál sdílí jeho názor na opozici, ale kritizuje také Kaddáfího. On a jeho rodina prý svým chováním zasívají semena povstání. "To svému národu nemůžete dělat - nacpat si všechny peníze do vlastních kapes," říká k tomu, jak podle něj skončily zisky z libyjské ropy, a k tomu, kdo ve skutečnosti ovládá libyjské podniky.

Nelíbí se mu ani to, že Kaddáfí své oponenty, kteří se v únoru odvážili vyjít do tripolských ulic, nazval havětí. "Dívá se na lidi jako na krysy, které může zabíjet. Připravuje tím konec pro sebe a pro všechny ostatní," říká obchodník. 

V tripolské historické čtvrti vedou klenuté oblouky k náměstí, jemuž dominuje věž z doby osmanské nadvlády. Jde po něm učitel matematiky v důchodu Rašíd. "Jsem starý a pamatuji ještě krále. Mí předci byli uvěznění," říká s odkazem na období italské koloniální vlády, která začala italsko-tureckou válkou roku 1911. Libyjci tvrdí, že na konci 20. a začátku 30. let zahynula polovina obyvatel. Italští guvernéři zatýkali po tisících, aby odboj proti sobě potlačili. 

Po Italech vládl Libyi král Idrís, jehož roku 1969 svrhl vojenský převrat. Kaddáfí "tehdy měl podporu k tomu, aby ukončil utrpení Libye. Teď je to ale on, kvůli němuž Libyjci trpí, a to bude jeho konec. Doufám, že to, co se nastane, bude k něčemu dobré," říká Rašíd.

Tagy: protesty kaddafi Libye

Zdroje: ČTK