Hranice EU bude chránit společná pohraniční stráž, dostane větší pravomoci

- Aktuality autor: roj

Vnější hranice schengenského prostoru by měla od příštího roku hlídat společná evropská pohraniční stráž. Shodli se na tom politici na nočním summitu Evropské unie. Stráž by měla mít mnohem širší pravomoci, než má nyní agentura Frontext, a členy by poskytly všechny členské státy. Projekt by byl financovaný z rozpočtu EU.

Vnější hranice schengenu by měla chránit společná pohraniční stráž. Měla by pomáhat i s hotspoty v Řecku a Itálii, kudy do EU proudí nejvíce uprchlíků

Vnější hranice schengenu by měla chránit společná pohraniční stráž. Měla by pomáhat i s hotspoty v Řecku a Itálii, kudy do EU proudí nejvíce uprchlíků,zdroj: ThinkStock

Podle předsedy české vlády Bohuslava Sobotky přibývá zemí, které myšlenku společné pohraniční stráže EU podporují. "Roste poptávka, aby Evropská komise předložila konkrétní návrh, jak by taková společná evropská pohraniční stráž mohla vypadat," poznamenal český premiér. Pozitivně se podle něj vyjádřila naprostá většina účastníků summitu.

Agentura Frontex samotná bude v příštích měsících přeměněna v "operativnější orgán", uvedl předseda jednání Donald Tusk. Cílem podle něj například je, aby Frontex měl právo z vlastní iniciativy vracet nelegální migranty, kteří nemají v EU nárok na azyl. Agentura by také měla dostat možnost působit aktivněji při ochraně vnějších hranic unie.

Členské země EU budou podle Tuska připraveny poskytnout o stovky víc pohraničníků a dalších odborníků Frontexu, ale také Evropskému podpůrnému azylovému úřadu (EASO) na vznik a podporu takzvaných hotspotů v Řecku a Itálii. Posílen by tak měl být vznik středisek, kde mají být migranti rychle identifikováni a registrováni.

"Pokrok směrem ke skutečné ochraně hranic je podle mého názoru velmi významným úspěchem dnešní noci," podotkl Tusk. Ochrana evropského společenství a schopnost garantovat veřejný pořádek je podle něj prvořadým úkolem.

Podle Sobotky bude muset případná budoucí společná evropská hraniční služba pracovat vždy ve spolupráci se zeměmi na vnější hranici schengenského prostoru. Variantou je podle něj jak potřebné rozšíření pravomocí Frontexu, tak vznik zcela nové samostatné agentury. Členské státy by měly ale vždy nabízet své experty.

"Byl by to společný projekt, primárně financovaný z evropského rozpočtu. Konkrétní parametry musí teď předložit Evropská komise," poznamenal český premiér. Předpokládá, že návrh bude předložen ještě letos.

Na summitu český premiér připomněl, že všechny státy visegrádské skupiny se podílí na ostraze vnější schengenské hranice v Maďarsku. Své policisty pro operaci poskytly ČR, Slovensko i Polsko. Je to podle něj příklad toho, jak může spolupráce při ochraně hranic vypadat.

Tagy: zahraničí domácí Evropská unie schengen uprchlická krize

Zdroje: ČTK