Hrad k výročí smrti Rudolfa II. otevře jindy nepřístupné prostory

- Aktuality autor: Danica Klein

Lidé si budou moci prohlédnout jindy nepřístupné prostory Rudolfovy galerie na Pražském hradě. Najdou tam expozici připomínající 400. výročí úmrtí císaře RudolfaII. Sál bude pro veřejnost otevřen do 29. ledna.

Akce k výročí smrti panovníka, který proslul podporou umění a vědy u svého pražského dvora, začnou na Hradě už ve čtvrtek zádušní mší v Chrámu sv. Víta. Výstava v prostorách přiléhajících k Rudolfově galerii seznámí návštěvníky s posledními dny císaře a jeho pohřbem. Návštěvníci uvidí mimo jiné Rudolfovu pohřební výbavu - insignie, oděv a klobouk. Každou půlhodinu budou moci sledovat krátké dokumentární filmy o Rudolfově době. Na Hradě se budou konat také přednášky věnované Rudolfovi II. a jeho době. Děti do 15 let budou mít doRudolfovy galerie vstup zdarma, ostatní zaplatí 20 korun.

Rudolfova galerie sousedí se Španělským sálem Hradu a patří mezi jeho nejreprezentativnější prostory. Pořádají se v ní například obědy pro významné zahraniční delegace a další společenská setkání. Padesát metrů dlouhý a deset metrů široký sál byl vybudován na konci 16. století pro uložení rozsáhlých sbírek obrazů, uměleckých předmětů a rarit císaře Rudolfa II.

Výjimečné pochopení pro křesťany jiných vyznání

Pražský arcibiskup Dominik Duka bude ve čtvrtek od 16.00 v katedrále svatého Víta sloužit rekviem za císaře Rudolfa II. Doprovodí ho hudba vlámského skladatele a Rudolfova dvorního kapelníka Philippa de Monte. Už dnes v pražském kostele sv. Šimona a Judy zazní slavnostní mše pro císaře Rudolfa II. od stejného autora.

Od smrti Rudolfa II. Habsburského, plachého muže obestřeného legendami, českého a uherského krále a císaře římského, uplyne 20. ledna 400 let. Do obecného povědomí vstoupil jako podivín, který víc než vladařským umem a schopnostmi udivoval sběratelskou vášní a mecenášskou podporou alchymistů. V Praze, kterou si v roce 1583 zvolil za sídelní město, nashromáždil rozsáhlé sbírky výtvarného umění.

Podle Duky ale nebyl Rudolf II. jen přítelem učenců, umělců a alchymistů. "Tento Habsburk vychovaný ve Španělsku byl také člověkem, který ačkoli katolík projevoval výjimečné pochopení pro křesťany jiných vyznání. Zvláště v době, kdy probíhá Týden modliteb za jednotu křesťanů, to stojí za to připomenout," citoval Dukova slova mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Tagy: úmrtí Praha hrad

Zdroje: ČTK