Hospodaření dopravního podniku prověří externí audit

- Aktuality autor: Jan Pastor

Hospodaření pražského dopravního podniku prověří externí audit. Dozorčí rada dnes pověřila představenstvo podniku, aby audit vypsalo, řekl novinářům předseda dozorčí rady Miloslav Ludvík (ČSSD). Podle Ludvíka by se měl audit zaměřit také na současnou kauzu kolem nákupu jízdenek, z kterých jsou vyváděny peníze na Britské Panenské ostrovy.

"Dozorčí rada pověřila představenstvo, aby neprodleně vypsalo výběrové řízení na externí audit hospodaření celého dopravního podniku, ve kterém se zároveň bude řešit kauza (dodavatele jízdenek) Neograph," řekl Ludvík. Podmínky výběrového řízení by mělo představenstvo řešit na nejbližším zasedání, které se uskuteční začátkem příštího týdne. Ludvík by si přál, aby audit udělala některá z velkých a renomovaných auditorských firem.

Podle Nadačního fondu proti korupci existuje kolem pražského dopravního podniku organizovaná skupina lidí, která z něj vyvádí peníze. Zástupci vedení Prahy už v úterý řekli, že hospodaření podniku nechají prověřit.

Kauza musí být prošetřena komplexněji

Podle Ludvíka si dozorčí rada už dříve nechala vypracovat interní audit, který se zabýval kauzou nákupu jízdenek. Podle Ludvíka se ale členové dozorčí rady z tohoto materiálu nedozvěděli to, o čem tento týden psala média. "Kauza musí být prošetřena komplexněji," poznamenal.

Hospodaření Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) kritizovali už dříve zastupitelé za TOP 09, kteří v minulých dnech uzavřeli na pražské radnici novou koalici s ODS. Na problémy s vyváděním peněz upozornil tento týden také Nadační fond proti korupci.

Pražský dopravní podnik je největší městskou firmou, ročně dostává na provoz z rozpočtu hlavního města více než deset miliard korun. Má přes 10.000 zaměstnanců.

Tagy: DPP randák Sitta

Zdroje: ČTK