Horší než válka: Ponižování, zastrašování a tyranský vládce
16. 10. 2016 – 14:28 | Magazín | red

Jen těžko si můžete představit něco horšího, než je válka a ta, která dlouhá léta drancovala Čečensko, po sobě zanechala zemi v troskách. Přesto teď řada Čečenců zažívá snad ještě horší utrpení. Vládne jim despota, kterého nesmí kritizovat. Pokud tak učiní, čeká je veřejné ponižování, bití a v nejhorším případě i smrt.
Ajšat Inajevová, povoláním sociální pracovnice z malého čečenského města, proti nechvalně známému vůdci Ramzanu Kadyrovovi nic neřekla, nedovolila by si to. Místo toho vytvořila nahrávku pomocí aplikace Whatsapp, ve které Kadyrova prosila, aby se zabýval utrpením obyčejných lidí, které místní úředníci uvrhají do chudoby. Během chvilky zprávu zhlédlo mnoho Čečenců.
O týden později byla Inajevová odvezena do studia státní televize a rozhlasu v Grozném. Vedle ní stál její manžel, naproti čečenský vůdce a ona se musela za své "lži" veřejně omluvit.
"Pomáháte (chudým). Byla jsem zmatená, nevím proč a jak jsem to udělala," řekla se skloněnou hlavou prezidentu Kadyrovovi.
Veřejné zostuzování je součástí nejnovější strategie, s jejíž pomocí chce Kadyrov vymýtit disent. Mladý diktátor tyransky vládne Čečensku téměř deset let. Svobodný tisk už v jeho zemi neexistuje a novináři z nezávislých ruských a zahraničních médií, kteří na omezování lidských práv upozorňují, riskují, že budou zadrženi, nebo že na ně zaútočí bezpečnostní činitelé a na ně napojené skupiny.
Nejhorší odplata je ale vyhrazená Čečencům. Ti, kteří si dovolí na internetu zveřejnit kritiku režimu, jsou čím dál častěji dohledáváni a trestáni.
Rychlá represe je navržena tak, aby čečenské veřejnosti připomněla Kadyrovovu absolutní kontrolu. Zároveň má za účel podchytit negativní informace, které by mohly ohrozit podporu ze strany Moskvy.
Zastrašování, bití i smrt
V dubnu Ramzan Džalaldinov, který pochází z horské vesnice nedaleko čečenských hranic s Dagestánem, zveřejnil video, ve kterém si stěžoval na zkorumpované úředníky a na to, že jeho vesnice Kenchi je v důsledku čečenských válek v ruinách. Video sdíleli lidé v Čečensku i v Rusku.
Z obav před trestem Džalaldinov uprchl do Dagestánu a zajistil, aby jeho synové Čečensko také opustili. V květnu televize odvysílala reportáž, ve které ho sousedé označili za lháře a podvodníka. Poté začala policie pátrat po jeho manželce a dcerách.
Dvanáct ozbrojených mužů v kuklách a maskovacích uniformách v noci Džalaldinovovu manželku i s dětmi vytáhli z postele a odvezli na policejní stanici. Mladší dívky nechali v místnosti samotné, jejich matku a nejstarší dceru policisté zbili. Řekli, že to má být trest za problémy způsobené hlavou rodiny. Vysoce postavený policista údajně nad hlavou matky několikrát vystřelil z pistole a dceru škrtil. Nutil je přesvědčit Džalaldinova, aby se omluvil.
Po výslechu policisté ženy odvezli na hranice s Dagestánem, kde je nechali a řekli jim, ať už se nikdy nevrací. Tentýž večer byl jejich dům zapálen.
O několik týdnů později televize Groznyj odvysílala Džalaldinovovu omluvu: "Omlouvám se. Udělal jsem chybu. Prosím lidi, aby neudělali stejnou chybu. Mnozí řeknou, že mě donutili (abych toto řekl). Můj projev je dobrovolný. Kadyrov tuto vesnici znovu vybudoval."
Bylo mu řečeno, že pokud se svých dřívějších prohlášení zřekne, tak se bude moci s rodinou vrátit do Čečenska.
Kadyrov potom napsal svým dvěma miliónům odběratelům na Instagramu, že se divné síly pokusily tohoto muže použít k tom, aby zrealizovaly své nekalé úmysly, ale naštěstí Džalaldinov našel sílu a moudrost, pochopil své chyby a veřejně je přiznal, tak mu bylo odpuštěno.
Nebezpečí hrozí i těm, kteří používají přezdívky a diskutují na soukromých internetových fórech. Koncem minulého roku pětatřicetiletý člen fakulty univerzity v Grozném Chizir Ežijev chatoval se svými přáteli v soukromé skupině na Facebooku. Když někdo okomentoval příspěvek, který zmiňoval Kadyrovovu pouť do Mekky, napsal, že tam očividně dnes přivítají každého.
O několik týdnů později se našlo jeho tělo, byla na něm četná zranění. Podle úřadů Ežijev spadl ze skály.
Během uplynulého roku mnoho Čečenců líčilo podobné události. Popisovali utlačování a neustálé ponižování. Někteří říkají, že současná situace je horší než bombardování a ostřelování, které zažili během války.