Hladiny řek klesají, hrozí jen Morava na dolním toku

- Aktuality autor: red

Hladiny rozvodněných řek v Moravskoslezském kraji postupně klesají. Po 18:30 platil třetí povodňový stav již jen na 11 místech. Do půlnoci by mělo spadnout pouze do 20 milimetrů srážek.

Na Zlínsku vyhlášen stav nebezpečí

Ve středu má déšť podle předpovědi postupně ustat. Povodí Odry proto očekává, že hladiny toků budou nadále klesat. Uvedl to mluvčí společnosti Čestmír Vlček. Bez proudu je dál několik tisíc domácností, omezena je doprava na některých železničních tratích. Některé firmy musely omezit výrobu. 

V noci některé řeky klesaly tak rychle, že dosáhly i druhého stupně povodňové aktivity. Vlivem nočních srážek ale začaly v ranních hodinách opět stoupat. Většina z nich začala odpoledne opět klesat včetně Olše, jejíž hladina se na horním toku zvýšila do 12:00 zhruba o metr. Na Olši ale stále platí třetí povodňový stupeň. Ten platí i pod přehradou Šance na Ostravici, jejíž hladina jako jedna z mála ještě stoupá kvůli zvýšenému odtoku z nádrže. 

Výrazné poklesy hladin zaznamenaly odpoledne především menší toky, například Porubka ve Vřesině, Lubina v Petřvaldu či Jičínka v Novém Jičíně. "Reakce na srážky je velmi rychlá, na drobnějších tocích to byly skokové poklesy až o metr," řekl Vlček. 

Vzhledem k očekávanému ustávání srážek by podle něj měly hladiny řek nadále postupně a trvale klesat. Na horních tocích bude voda ustupovat rychleji; na dolních tocích, například v ostravském Svinově či Koblově a Bohumíně, to bude pomalejší pokles, dodal mluvčí. Od pondělí zůstávají plné přehrady na Frýdecko-Místecku a Karvinsku, jejichž takzvaný retenční prostor se vlivem dešťů už vyčerpal. "Větší množství vody z nich nezačneme odpouštět, dokud neklesnou hladiny toků," řekl Vlček. 

Podle informací moravskoslezských hasičů povodně v kraji zasáhly přes 700 objektů a ohrozily 2145 lidí. Řekl to zástupce ředitele krajských hasičů Vladimír Vlček. Pokud by voda ještě stoupala, například v Bohumíně, pak by ohrozila ještě dalších 400 objektů a zhruba tisícovku lidí. "Zatím se to nestalo," dodal zástupce ředitele. 

Odpoledne hasiči zachránili dvě osoby, které uvízly v chatce v Ostravě-Svinově Dubí. Muže a ženu ve věku 30 a 50 let objevili v chatce obklopené vodou. "Do bezpečí jsme je převezli na člunu," řekl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela. 

V Moravskoslezském kraji, na Přerovsku a na Vsetínsku trvá kalamitní stav, vyhlášený energetiky v pondělí. V regionu bylo okolo 17:30 bez elektrické energie asi 7000 domácností. Růst zavinily další poruchy nahlášené především v Ostravě a na Novojičínsku. 

Železničářům se naopak podařilo zprovoznit v kraji většinu uzavřených tratí. Částečně otevřeli uzavřený úsek Svinov - Polanka nad Odrou na hlavním koridoru mezi Prahou a Ostravou. Rychlost je v úseku omezena na 30 kilometrů za hodinu. Zcela se podařilo zprovoznit i trať z Bohumína na Slovensko, která byla uzavřena v úseku Mosty u Jablunkova - Čadca kvůli poruše na trakčním vedení. Jediný úsek, který je nesjízdný, je Bohumín - Chalupki v Polsku. 

Některé firmy na Karvinsku omezily provozy. Bohumínská ŽDB Group odstavila některé závody, nevyráběl bohumínský Bekeart. Desítkám lidí z Karvinska vyhrožují firmy výpovědí, pokud jim nepředloží potvrzení, že se nemohli dostat kvůli záplavám do práce. Situaci se snaží řešit karvinský magistrát ve spolupráci s krajským úřadem v Ostravě. Mezi firmami, které mají údajně hrozit zaměstnancům, má být i nošovická automobilka Hyundai a některé firmy z průmyslové zóny v Ostravě-Hrabové. 

V zatopených oblastech se už objevil první pokus o rabování. Tři lidé se snažili v pondělí v Ostravě vloupat do částečně zatopeného objektu. Policie všechny díky oznámení občanů na místě zadržela. Snažili se ukrást jízdní kola. Kriminalisté na případu pracují, podrobnosti nechtějí zatím zveřejňovat, sdělila Darina Majková z moravskoslezské policie.

Velká voda dorazila na jih Moravy, řeka Morava stoupá

Hladina řeky Moravy na dolním toku jde stále nahoru poté, co byl v pondělí vyhlášen třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku. Řeka se již místy rozlévá do krajiny. Ve větší míře by ohrozit majetek lidí neměla, řekli členové krajské povodňové komise. Kulminaci očekávají ve druhé polovině týdne. 

Boj s vodou byl do rána nejúpornější v Hodoníně. Hasiči tam celou noc plnili pytle pískem, a těmi pak zpevnili 400 metrů dlouhou hráz vedoucí po nábřeží Moravy. Celkem bylo na tyto práce použito 2500 pytlů a tisíce metrů čtverečních geotextilie. V Moravském Písku hasiči postavili mobilní hráz. "Jsou tak secvičení, že ji dokážou smontovat za 25 minut," řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD). 

Přípravy na povodňovou vlnu se nyní koncentrují především na Břeclavsko, kde by se mohla začít rozlévat voda z Kyjovky. V Lanžhotě proto kolem 18:00 povodňový štáb rozhodl namontovat mobilní protipovodňovou zábranu. 

Na Hodonínsku se voda pomalu rozlévá, ale zatím nehrozí zaplavení obydlených částí měst a obcí. Část lesa je zaplavena u Strážnice, kde je ale voda daleko od domů. I v Rohatci Morava vystoupila z břehů. Zaplavila tamní železniční most, dětské hřiště a několik zahradních chatek. Dostala se i do několika sklepů. V Dubňanech je pod vodou a tedy neprůjezdná místní silnice na Ratíškovice. 

Vodohospodáři nepředpokládají, že by se hráze kdekoliv měly protrhnout nebo podmáčet a začít propouštět vodu. Jejich stav se však v příštích dnech bude pravděpodobně kontrolovat z vrtulníku, aby se včas podařilo odhalit případná slabá místa a hráze tam zpevnit. 

Ředitel Povodí Moravy Libor Dostál řekl, že maximální průtok ve Strážnici by měl dosáhnout asi 830 metrů krychlových za vteřinu. Odpovídá to množství, které řeka přiváděla do kraje i při povodních v roce 1997. Tehdy voda napáchala mimořádné škody, podle Dostála má však letošní povodeň zcela jiný charakter. Voda do kraje přitéká především z Beskyd, zatímco před 13 lety pršelo na celé Moravě. Záplavová vlna by také měla mnohem rychleji kulminovat a voda pak začít opadat. Navíc řadu měst a obcí chrání protipovodňová opatření. 

Ve středu by se voda měla začít z koryta Moravy rozlévat. Stane se tak v prostoru pod Lanžhotem, kde je Polesí Soutok. Tamní lužní lesy jsou zaplavovány pravidelně, škody by tak neměly nastat. Problémy mohou přijít až v létě, kdy se ve vytvořených vodních plochách budou líhnout komáři. Vodní masy se rozlijí také do luk u Mikulčic a zaplaví pravděpodobně i přístupovou cestu k velkomoravskému hradišti Valy. Památka samotná je však na návrší a měla by zůstat na suchu, podobně jako se to stalo v roce 1997. 

Hejtman zatím kvůli velké vodě nevyhlásil stav nebezpečí, nevyloučil však, že tak učiní v příštích dnech. Týkalo by se to však prý jen oblastí v gesci obcí s rozšířenou působností Hodonín, Břeclav a Veselí nad Moravou. 

O povodňové situaci jednali na videokonferenci hejtmani. Ti z regionů, kde voda nehrozí, slíbili finanční pomoc. Pomoc lidské síly i techniky prý nabídla i armáda a dolnorakouský hejtman Ervin Pröll, jih Moravy zatím nabídky nevyužil. Podle Haška však armáda možná bude potřeba na úklid a čištění od bahna, až voda opadne. 

Tagy: Česko záplavy morava povodně

Zdroje: ČTK