Hitler nechtěl Židy pozabíjet, to palestinský vůdce, šokoval Netanjahu

- Aktuality autor: roj

Adolf Hitler chtěl podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Židy z Evropy pouze vyhnat. K tomu, aby je místo toho pozabíjel, ho podle něj údajně navedl někdejší jeruzalémský velký muftí Muhammad Amín Husajní. Svým tvrzením premiér pobouřil historiky i politiky, podle kterých překroutil dějiny. 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu,zdroj: Profimedia.cz

Netanjahu vystoupil v úterý na světovém sionistickém kongresu v Jeruzalémě. Prohlásil, že Hitler původně uvažoval o vyhnání Židů. Muftí, který se otevřeně hlásil k podpoře nacismu, při osobním setkání Hitlera upozornil, že budou-li Židé z Evropy vyhnáni, přijdou v ohromném počtu do Palestiny, která byla tehdy britským mandátním územím. Na Hitlerovu otázku co s nimi má tedy dělat, podle Netanjahua Husajní řekl: "Spálit je".

Premiér tato slova vyřkl po třítýdenních izraelsko-palestinských střetech, při nichž zemřelo na 50 lidí. Příčinou je spor o status jeruzalémské Chrámové hory.

"Všichni Němci znají dějiny nacistické rasové mánie vyvražďování, která vedla k rozchodu s civilizací, k holokaustu. V německých školách se to tak z dobrých důvodů učí a nesmí se na to nikdy zapomenout. Nevidím důvod jakkoli měnit náš pohled na dějiny. Víme, že odpovědnost za tento zločin proti lidskosti leží na Německu," řekl mluvčí Merkelové Steffen Seibert.

Izraelský prezident Reuven Rivlin výrok Netanjahua nechtěl příliš komentovat s tím, že nezná přesné skutečnosti. Rivlin to dnes prohlásil na dotaz novinářů v Praze po jednání s českým prezidentem Milošem Zemanem.

Ministr obrany Moše Jaalon dnes k Netanjahuovým slovům řekl, že "Amín samozřejmě nevymyslel (nacistické) konečné řešení židovské otázky. Z dějinných poznatků je zřejmé, že to zahájil Hitler. Husajní se k němu připojil," prohlásil ministr.

Hlavní historička jeruzalémského muzea holokaustu Jad vašem Dina Poratová uvedla, že z historického hlediska nejsou premiérova tvrzení přesná. "Nelze říci, že to byl muftí, kdo Hitlerovi vnukl myšlenku zabíjet nebo pálit Židy. To není pravda. Setkali se až po událostech, které k tomu vedly," řekla Poratová.

Vůdce izraelské opozice Jicchak Herzog prohlásil, že Netanjahu nebezpečně překrucuje dějiny. "Žádám Netanjahua, aby se okamžitě opravil, protože to umenšuje holokaust, nacismus a Hitlerův podíl na hrozné katastrofě našeho lidu," napsal Herzog na facebooku.

"Velký muftí dal příkaz zabít mého dědečka rabiho Herzoga a aktivně podporoval Hitlera. Ale Hitler byl jenom jeden. To on napsal tu ohavnou knihu Mein Kampf. S myšlenkou konečného řešení vystoupil v Reichstagu v lednu 1939, tři roky před setkáním s Husajním," dodal Herzog.

Podle kritiků Netanjahuova slova nahrávají těm, kdo popírají holokaust. Poslanec za opoziční koalici Sinostický svaz Icik Šmuli požádal, aby se Netanjahu omluvil obětem holokaustu. "Je to velká hanba, že je premiér židovského státu ve službách popíračů holokaustu. Není to poprvé, kdy Netanjahu překrucuje historická fakta, ale je to poprvé, kdy vyslovil tak velkou lež," řekl.

Tagy: zahraničí nacismus holocaust Izrael

Zdroje: ČTK