Historickým městem roku 2010 je Znojmo. Nejlépe pečuje o památky

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Historickým městem roku 2010 se na Pražském hradě stalo jihomoravské Znojmo. Ocenění je odměnou za péči o památky, vítězná obec dostane milion korun. Titul Historické město roku se uděluje od roku 1994.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Tentokrát se přihlásilo téměř 50 měst z České republiky. Pořadatelé vybrali vítěze ze tří finalistů, kromě Znojma o titul usilovaly východočeská Polička a jihočeské Prachatice. 

Znojmo leží na skále nad řekou Dyjí. Jako pevnost a prosperující sídlo bylo v minulosti cenným trumfem českých králů a moravských markrabat. Slavné dějiny města lze dokumentovat zachovalými architektonickými památkami.

Město se pyšní hradním areálem s barokním zámkem, románskou rotundou Panny Marie a sv. Kateřiny, gotickým děkanským chrámem sv. Mikuláše a půltuctem středověkých kostelů a klášterů. Dochovaly se také mnohé renesanční měšťanské domy. Znojmo pečuje o svou městskou památkovou rezervaci od jejího vyhlášení v roce 1971. Na území města se nachází 167 nemovitých kulturních památek. 

Regionální vítězové - Kutná Hora, Jičín či Třebíč

V roce 2010 Znojmo obnovilo tři měšťanské domy. Do soutěže se zapojilo i s projektem zpřístupnění přízemních prostor několika domů veřejnosti a revitalizací Karolíniných sadů. Město plánuje další využití podzemí v rámci turistického ruchu. 

Loni se stal Historickým městem středočeský Beroun, cenu si na Hradě přebíral tehdejší starosta města a dnešní ministr kultury Jiří Besser. 

Kromě absolutního vítěze se dnes vyhlásila také úspěšná města regionálních kol, která dostanou odměnu 100 tisíc korun. Letos byla úspěšná středočeská Kutná Hora, Cheb na Karlovarsku, Klatovy v Plzeňském kraji, Žatec v Ústeckém kraji, Jilemnice na Liberecku, Jičín na Královéhradecku, Lipník nad Bečvou v Olomouckém kraji, Třebíč na Vysočině, Uherské Hradiště ve Zlínském kraji a Příbor v Moravskoslezském kraji. V kraji Praha zvítězila první městská část. 

18. duben - Mezinárodní den památek a historických sídel

Města se mohla do soutěže hlásit do konce loňského roku. Letos v lednu se hodnotilo na krajské úrovni, pak na celostátní. 

Titul Historické město roku se udílí za nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Ceny se předávají v rámci Mezinárodního dne památek a historických sídel, který připadá na 18. dubna. 

Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska s ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj.

Tagy: mesto Znojmo titul

Zdroje: ČTK