Hillary Clinton propustili z nemocnice. Nemůže se dočkat návratu do práce

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou propustili lékaři ve středu z nemocnice v New Yorku. Hospitalizována tam byla od neděle kvůli krevní sraženině. Podle lékařů je na dobré cestě k plnému zotavení. 

Hillary Clintonová

Hillary Clintonová,zdroj: nydailynews.com

Mluvčí ministryně Philippe Reines uvedl, že podle personálu nemocnice u Clintonové nastalo zlepšení ve všech směrech, napsala agentury AP. "Nemůže se dočkat návratu do práce," uvedl v prohlášení Reines. Přesné datum, kdy se vrátí do úřadu, zatím nebylo stanoveno. 

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Victorie Nulandové byla ministryně už několik dní velmi aktivní, telefonicky hovořila se svými podřízenými a v nemocnici se probírala agendou ministerstva. 

Zdravotní potíže od počátku prosince

Krevní sraženinu Clintonové způsobil otřes mozku, který ministryně nedávno utrpěla. Trombóza, na jejíž léčbu klinika nasadila léky snižující srážlivost krve, byla zaznamenána v žíle mezi jejím mozkem a lebeční kostí za pravým uchem. Clintonová podle lékařů neprodělala v důsledku sraženiny cévní mozkovou příhodu ani neurologické poškození. 

Typ krevní sraženiny, která se u političky vyskytla, se nazývá cerebrální venózní trombóza. Toto onemocnění je podle odborníků relativně vzácné, podle jisté nizozemské studie postihuje přibližně jednoho člověka ze 100.000 lidí. Pro srovnání, hlubokou žilní trombózou trpí odhadem každý tisící člověk, uvádí americké federální Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). "Jsem vděčná, že matka byla propuštěna z nemocnice a vrací se domů," napsala na Twitteru její dcera Chelsea. 

Ještě před oficiální zprávou o propuštění byla Clintonová spatřena v doprovodu dcery a manžela Billa, bývalého amerického prezidenta, jak nasedá před budovou nemocnice do automobilu. Po necelé hodině se však vrátila zpět. Podle agentury AP pouze přejížděla na jiné místo v nemocničním areálu. Až poté bylo rozhodnuto o jejím propuštění z nemocnice. 

Pětašedesátiletá politička měla zdravotní potíže od počátku prosince. Nejprve omezila výkon své funkce kvůli vážnějšímu žaludečnímu virovému onemocnění. Poté utrpěla otřes mozku, když omdlela v důsledku dehydratace. Od té doby pracovala z domova. 

Riziková skupina

Krevní sraženina se u šéfky americké diplomacie nevyskytla poprvé. V roce 1998 trpěla hlubokou žilní trombózou. Podle CDC se toto onemocnění u třetiny pacientů vrací zhruba do deseti let. Mnozí lidé, které trombóza postihuje, k tomu mají genetické predispozice. Podle CNN není známo, zda ministryně patří do této rizikové skupiny. Mezi další faktory, které podle odborníků k tomuto typu sraženiny mohou přispívat, jsou kouření, hormonální antikoncepce, věk nad 65 let a obezita. 

Clintonová by měla v příštích týdnech post ministryně opustit bez ohledu na své zdravotní problémy. Tento krok oznámila již předtím, než ji zdravotní problémy vyřadily na čas z práce. Jejím pravděpodobným nástupcem je demokratický senátor John Kerry, jehož v prosinci nominoval do funkce prezident Barack Obama.

Tagy: nemocnice hospitalizace

Zdroje: ČTK