Heger požádal ČLK o podporu reforem, chce odstátnit nemocnice

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) požádal Českou lékařskou komoru (ČLK) na jejím sobotním sjezdu o podporu reformních změn, které chystá. Heger také řekl, že plánuje odstátnit nemocnice, řízené ministerstvem.

Od delegátů sjezdu sklidil potlesk za projev, v němž mimo jiné navržené změny představil. Heger blahopřál Kubkovi ke znovuzvolení a řekl, že je připraven spolupracovat s ním i s představenstvem, které sjezd také zvolil. 

Ministr věří, že poklesne potřeba odborářské činnosti komory, aby nemusela bojovat jen za platy lékařů, ale věnovala se i dalším svým úkolům. Oponenti totiž Kubkovi vyčítají právě odborářské zaměření. 

Konfliktní Julínek, diplomat Heger

"Myslím si, že půvabem demokracie je, že člověk si nemůže vybírat partnery a získává je volením. A ti, kdo mají volit, vyberou si svého zástupce," řekl k výsledkům sjezdu ministr. 

Zatím naposledy byl na sjezdu lékařů ministr Tomáš Julínek (ODS), který na rozdíl od diplomatického Hegera se dostal s delegáty do konfliktu, když nechtěl vyslechnout připomínky k navržené reformě. Julínek také na protest s odborářským zaměřením stavovské organizace z ní vystoupil. 

Heger delegáty ujistil, že je pro něj komora důležitá. "Toto je i moje komora, jsem řádně platícím členem," zdůraznil. Za to sklidil od delegátů potlesk. Ministr chce s novým vedením zklidnit situaci zdravotnictví, aby se zdravotníkům pracovalo dobře a všichni měli pocit, že systém s nimi zachází férově, chtějí v zemi zůstat a nejsou nuceni nikam odcházet. 

"Nedělejte si iluze o spasiteli zdravotnictví"

"Nedělejte si iluze, že přijde spasitel, který udělá za půl roku naše zdravotnictví naprosto efektivní a zdravé. Rád bych posunul zdravotnictví ještě do konce roku, aby mladí lékaři neodcházeli a lékaři ve středním věku nedávali výpovědi. Čím ale je systém složitější, tím se změny dělají pomaleji," uvedl ministr. 

Aktuálně navrhuje prodloužení platnosti Janotova balíčku o rok, i příští rok by tedy byly úředním rozhodnutím sníženy o sedm procent ceny léků, zdravotní pojišťovny by ušetřily. Ministr připravil novelu zákona, která má umožnit znovu slučování zdravotních pojišťoven a zrychlit vstup levnějších generických léků na trh.

Do novely zkusí ministr zapracovat i změnu poplatku za položku na receptu. Novela by zvýšila poplatek v nemocnici z 60 na sto korun a umožnila pacientům připlácet si nejprve na dražší materiál, pak i na dražší léčebný výkon. 

Heger uklidňoval i pacienty

K hrozbě odchodu čtvrtiny nemocničních lékařů v akci odborů "Děkujeme, odcházíme" uvedl Heger, že si velmi všech lékařů váží. "Neměl jsem pocit, že bych měl toto hnutí odsuzovat, lékaři si stěžují oprávněně," řekl. Není podle něj ale možné, aby současné ministerstvo "vyrobilo zázrak" a v krátké době situaci lékařů zásadně změnilo.

Pokud opravdu odejde z nemocnic čtvrtina lékařů, je to zhruba tolik, kolik jich odchází na dovolenou o prázdninách a péče se nehroutí, vzkázal pro uklidnění pacientům ministr. Znamenalo by to možná dočasné uzavírání některých oddělení a oddálení neakutních operací, ale stav nebude kritický a péče nebude narušena, ujistil.

Odstátnění nemocnic. Nepůjde ale prý o privatízaci

Heger rovněž plánuje odstátnit velké nemocnice a ústavy, které ministerstvo řídí. Řízení těchto velkých institucí je podle něj pro ministerstvo reálně nemožné, jen na ně dohlíží. Heger zdůraznil, že v žádném případě nepůjde o privatizaci. Byly by převedeny na typ neziskové organizace. 

"Nikdy jsem se netajil s tím, že nejsem příznivec současného uspořádání, kdy ministerstvo má celou řadu přímo řízených organizací, z nich 20 velkých nemocnic a ústavů, které reprezentují zhruba polovinu potenciálu nemocniční péče. Řídit je z ministerstva je v realitě nemožné, můžete je dohledovat, ale nemůžete za ně ručit," řekl. 

Odstátnění jako u vysokých škol

Heger by tedy chtěl tato zařízení "odstátnit" alespoň takovým způsobem, jako byly odstátněny vysoké školy. "To znamená převedení na nějaký typ neziskové organizace," vysvětlil. Tento záměr je podle Hegera uveden i ve vládním prohlášení, kde je napsáno, že je potřeba pracovat dál na převodu fakultních nemocnic na univerzitní. 

"Rozhodně by to nemělo znamenat privatizaci v tom smyslu, jak se o tom odstátnění někdy mluvilo," dodal ministr bez dalších podrobností. 

O převody nemocnic na neziskové organizace se v době, kdy byl ministrem, pokoušel David Rath (ČSSD). Prosadil k tomu i speciální zákon, který nadále platí, žádná nemocnice se podle něj ale na neziskovou zatím nepřeměnila. Naopak další Hegerův předchůdce Tomáš Julínek (ODS) chtěl nemocnice privatizovat, což vzbudilo velký odpor univerzit a byl to i jeden z důvodů, proč zdravotníci požadovali Julínkovo odvolání.

Tagy: heger zdravotnictví ministr reformy ČLK

Zdroje: ČTK