Hackeři zaútočili na lety z Varšavy. Spoje se opozdily i do Prahy

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 6. 2015 16:10) - Aktuality autor: pal

Polská letecká společnost LOT byla napadena hackery a kvůli tomu bylo zrušeno asi deset letů a některé spoje se podstatně zpozdily, například i let do Prahy. Přibližně 1400 cestujících tak muselo několik hodin přečkat na varšavském letišti Fryderyka Chopina. Mluvčí aerolinek uvedl, že se jednalo o první počítačový útok tohoto druhu. 

Varšavské letiště bylo na několik hodin ochromeno hackerským útokem. Ilustrační foto

Varšavské letiště bylo na několik hodin ochromeno hackerským útokem. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Útok se odehrál v neděli kolem čtvrté hodiny odpoledne a zaměřil se na pozemní operační systém aerolinek, uvedl LOT v prohlášení. Následně muselo být zrušeno deset letů, protože LOT nemohl sestavovat letové plány, a letadla tak nemohla z Varšavy odletět. Případ šetří polské bezpečnostní složky.

Výpadek systému byl nakonec krátký

Podle listu Gazeta Wyborcza se tento výpadek týkal linek do Bruselu, Düsseldorfu, Hamburku, Kodaně, Mnichova a Stockholmu a čtyř vnitrostátních letů. Před 21:00 pak společnost LOT oznámila, že se útok podařilo odvrátit.

Na provozu na pražském letišti by se v pondělí už hackerský útok nijak projevit neměl. "Jeden let, který společnost LOT dnes měla, přistál dokonce o osm minut dříve. Další je naplánován až po poledni, ale nemělo by dojít ke komplikacím," řekla mluvčí pražského letiště Marika Janoušková.

Mluvčí aerolinek Adrian Kubicki televizi TVN24 řekl, že systémy v letadlech ohroženy nebyly, a proto stroje, které byly ve vzduchu, mohly v letu bezpečně pokračovat. "Máme nejlepší světové systémy schopné reagovat na útoky hackerů, ale nic nedává stoprocentní jistotu. Je to závod: lepší zabezpečení, lepší způsoby proniknutí," řekl Kubicki.

Hackerské útoky sílí a svět má strach

Ředitel polské společnosti varoval, že na podobný problém mohou narazit i další přepravci. "Je to problém odvětví v mnohem větším měřítku. Kdykoliv se to může stát komukoliv," řekl Sebastian Mikosz.

Obavy týkající se letectví a hrozby hackerských útoků sílí. Přispěla k nim i možnost připojení k internetu během letu, což vyvolalo obavy, že by kybernetičtí teroristé mohli na dálku převzít ovládání letadla. V dubnu americká zpráva varovala, že by hackeři mohli využít palubní systém pro zábavu cestujících a sabotovat elektroniku s kokpitu, což by mohlo mít fatální následky.

V květnu uvedl odborník na bezpečnost Chris Roberts, že ze svého sedadla v letadle krátce převzal kontrolu nad letem United Airlines, když pronikl do jeho palubního zábavního systému.

Tagy: zahraničí Polsko hackeři letecká doprava internetová bezpečnost kyberzločin Kyberkriminalita

Zdroje: ČTK