Vztahy mezi USA a Ruskem se nezlepší, předpovídá šéf Pentagonu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 6. 2015 12:40) - Aktuality autor: pal

Americký ministr obrany Ashton Carter předpovídá, že mezi Spojenými státy a Ruskem budou dlouhodobě zhoršené vztahy. Zároveň vyzval Severoatlantickou alianci, aby k Rusku zachovávala vyvážený postoj. Carter také potvrdil, že ve východní Evropě budou rozmístěny americké těžké zbraně v reakci na ruskou agresi.  

Šéf Pentagonu Ashton Carter pochybuje, že Rusko změní svou politiku

Šéf Pentagonu Ashton Carter pochybuje, že Rusko změní svou politiku,zdroj: Profimedia.cz

Šéf Pentagonu pochybuje, že ruský prezident změní směr své politiky. Spojenci v NATO proto podle něj musejí udržovat dvojí vztah s Moskvou: v řešení některých problémů mohou spolupracovat, ale musejí být připraveni odstrašit Rusko od agresivního chování a reagovat na ně. Spolupráce se může podle Cartera soustředit na boj s terorismem a na dosažení dohody o íránském jaderném programu.

Vztahy mezi USA a Ruskem jsou na bodu mrazu

"Spojené státy se nevzdávají naděje, že se Rusko, možná nikoli za vlády Vladimira Putina, vrátí na cestu směřující kupředu, místo toho, aby se ohlíželo zpátky," prohlásil americký ministr.

Rusko-americké vztahy v pondělí komentoval i šéf vlivné ruské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. V rozhovoru pro list Kommersant prohlásil, že Amerika má zájem na tom, aby Rusko jako stát neexistovalo.

Existence Ruské federace je prý pro Washington nežádoucí, důvodem je ohromné nerostné bohatství. "Američané mají za to, že tímto bohatstvím disponujeme nezákonně a nezaslouženě, protože podle jejich názoru s ním nezacházíme tak, jak bychom měli," soudí Patrušev.

Spojené státy podle šéfa Bezpečnostní rady stojí i za protiruskými sankcemi Evropské unie. "Kdyby nebylo vlivu USA, takovou politiku by EU neprosazovala," řekl.

Těžké zbraně ve východní Evropě nakonec budou

Carter podle serveru Focus Online potvrdil záměr na vyslání těžké techniky do východoevropských zemí Severoatlantické aliance dnes dopoledne na diskusním fóru Atlantik Brücke. Podle něj by tento krok měl sloužit "v první řadě k podpoře vojenských manévrů".

Americká média o záměru USA rozmístit ve východní Evropě těžkou techniku informovala už před týdnem. Spojené státy údajně chtějí tímto krokem uklidnit tamní spojence, které znervóznil ruský zásah na Ukrajině. Polsko a Litva údajně již chystají vhodné lokality pro umístění výzbroje.

Americký ministr v Berlíně rovněž odsoudil nedávné rozhodnutí Ruska posílit arzenál jaderných raket. Moskva podle něj "řinčí jadernými zbraněmi" ve směru k NATO. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden oznámil, že ruská armáda letos zařadí do výzbroje více než 40 nových mezikontinentálních střel schopných prý proniknout jakoukoliv protiraketovou obranou.

 

Tagy: Rusko zahraničí pentagon Spojené státy americké

Zdroje: ČTK